Emilian Kamiński o Unii Teatrów Niezależnych

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 13:59
- Chcemy, by nas zauważono. By władze wzięły nas pod uwagę - mówił w "Poranku Dwójki" Emilian Kamiński o nowej, wspólnej inicjatywie polskich teatrów prywatnych.
Emilian Kamiński na scenie Teatru Kamienica, Warszawa 2019 r.
Emilian Kamiński na scenie Teatru Kamienica, Warszawa 2019 r. Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj
13:09 _PR2_AAC 2020_06_16-09-31-46.mp3 Rozmowa z Emilianem Kamińskim o celach Unii Teatrów Niezależnych (Poranek Dwójki)

 


Kinomaseczki.jpg
Kina studyjne wypatrują widzów

Czas pandemii i wywołanych nią tragicznych skutków w funkcjonowaniu instytucji kulturalnych zjednoczył teatry prywatne. Kilkanaście głównych scen prywatnych zawarło porozumienie pod nazwą Unia Teatrów Niezależnych.

- To jest ważna gałąź kultury, która też powinna być w jakiś sposób wspomagana - podkreślał Emilian Kamiński. Mówiąc o obowiązujących obostrzeniach związanych z pandemią, przypomniał, że spektakle w teatrach prywatnych są rentowne, gdy jest przynajmniej dwie trzecie widowni. 

Dotacje, jak tłumaczył gość Dwójki, mógłby m.in. pomóc teatrom w układaniu "jeszcze bardziej misyjnego repertuaru". - Choć w Teatrze Kamienica mamy sporo misyjnych spektakli. Dla młodzieży mamy trylogię: "My, dzieci z dworca Zoo", "Dopalacze. Siedem stopni donikąd", "Wszechmocni w sieci" - przypominał Emilian Kamiński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której również m.in. o tym, jak wygląda francuski model pomocy finansowej dla teatrów

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Emilian Kamiński (aktor, reżyser, dyrektor Teatru Kamienica w Warszawie)

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Jacek Dehnel: rynek książki w Polsce nie jest większy niż czeski

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 11:50
- Mamy bardzo niewielu pisarzy i pisarek, którzy są w stanie utrzymać się z wydawania książek. Procenty od egzemplarzy są bardzo nieduże. Ale przede wszystkim jest to kwestia tego, że mamy bardzo płytki rynek książki, małe czytelnictwo. Wynika to z obyczaju, że Polacy nie czytają i to rodzi konkretne problemy - mówił w "Poranku Dwójki" szef Stowarzyszenia Unia Literacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Bracha przed "księżycową" Domówką

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 18:41
- Myślałem o tym, żeby pokazać utwory, które wszyscy znają, mogą się z nimi utożsamiać, a jednocześnie skoro kolacja, to przewodni jest wątek nokturnowy, księżycowy - zapowiadał w "Poranku Dwójki" pianista Marek Bracha, gospodarz kolejnej "Domówki".
rozwiń zwiń