Mroczne sekrety dawnej Islandii. "Kobieta ze szkła" Caroline Lei

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 09:38
- Islandia, zwana krajem ognia i lodu, wydaje się idealną scenerią opowieści o skrywanych i tłumionych uczuciach, o dzikiej, nieposkromionej naturze, o ścieraniu się przeciwieństw i walce odmiennych charakterów – mówiła w Dwójce Kinga Michalska, polecając książkę "Kobieta ze szkła".  
Islandia
IslandiaFoto: Shutterstock.com/Roxana Bashyrova

Posłuchaj
05:07 [ PR2]PR2 (mp3) 18 czerwiec 2020 08_50_51.mp3 Kinga Michalska poleca książkę "Kobieta ze szkła" Caroline Lei (Poranek Dwójki)

 

dom-ptakow-1200.jpg
"Dom ptaków". Historia talentu, który uległ skrzydlatej pasji

Akcja tej powieści rozgrywa się w 1686 roku w niewielkiej islandzkiej osadzie. Rósa po nagłej śmierci ojca, miejscowego pastora, musi znaleźć środki na utrzymanie siebie i swojej chorej matki. Z rozsądku zgadza się przyjąć oświadczyny bogatego i starszego od niej Jóna Eiríkssona. Wyjeżdża z nim do innej osady.

W nowym miejscu bohaterka odkrywa, jak mówiła w audycji Kinga Michalska, że będzie się musiała zmierzyć nie tylko z ciężką pracą czy trudnym charakterem męża. Plotki o przyczynach śmierci pierwszej żony Jóna, dziwne runiczne zapiski odnajdywane w domu, zamknięte pomieszczenie na strychu. Rósa coraz bardziej pogrąża się w lękach i domysłach, w poczuciu osaczenia…

"Literackie witaminy". Pisarze, tłumacze i znawcy literatury polecają książki >>>

- Caroline Lea umiejętnie pokazuje klaustrofobiczną atmosferę niedopowiedzeń, plotek i ponurych sekretów. Rósa zaczyna funkcjonować na granicy obłędu. Do końca nie jest jasne, czy to, co widzimy i słyszymy, jest realne, czy też jest wytworem zmęczonego umysłu, jej bujnej wyobraźni lub też pokłosiem jej fascynacji staroislandzkimi sagami i wierzeniami – opowiadała Kinga Michalska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Materiał przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 18.06.2020

Godzina emisji: 8.50


Czytaj także

Jerzy Jarniewicz o prozie łacińskiej i pikantnej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 17:00
- Tematem tej pięknej, przejrzystej łaciny jest coś, co wydawałoby się jest biegunowo dalekie od urody czy elegancji - mówił w Dwójce Jerzy Jarniewicz, polecając "Opowieści ucieszne" Poggio Braccioliniego.
rozwiń zwiń