Polskie Radio
Section05
Kinga Michalska

Dr Jarosław Cymerman: nurt dramatu jako tekstu do czytania jest stale obecny

- Już romantycy mieli pomysł czegoś, co nazywali "teatrem w fotelu", czyli takiej sytuacji, że oto można usiąść z dramatem w ręku, jako tekstem literackim, przeczytać go, a cały teatr sobie gdzieś wymyślić. Oni robili to w przekonaniu, że teatr nie do końca jest w stanie oddać wszystko to, co dramatopisarz chciałby zawszeć w swojej wizji, przelanej na papier. Niemniej jednak ciekawe jest to, że taki dwutorowy odbiór dramatu był niemalże od zawsze - mówił w Dwójce literaturoznawca i teatrolog dr Jarosław Cymerman.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Kinga Michalska TEATR

Tadeusz Pióro: do lektury może mnie zachęcić człowiek, nie nagrody

- Nie ma dla mnie żadnego znaczenia, jakie nagrody dostał dany pisarz czy poetka. Mam pojęcie o historii literatury, natomiast jeśli chodzi o porady, sugestie, to często kieruję się tym, co mówią poszczególne osoby, którym ufam, ponieważ mamy podobne gusty literackie, podobne poglądy na literaturę - mówił w Programie 2 Polskiego Radia poeta, tłumacz, felietonista i literaturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Kinga Michalska Gustave Flaubert Dwójka

Prof. Ewa Paczoska: jestem entuzjastką książek Eleny Ferrante

- Wydawało mi się, że ta autorka napisała już wszystko o dojrzewaniu, zwłaszcza o kobiecym dojrzewaniu w swojej serii neapolitańskiej, którą otwiera "Genialna przyjaciółka". Ale powieść Ferrante "Zakłamane życie dorosłych" uwyraźnia pewne nowe aspekty tego zdawałoby się wyeksploatowanego tematu - mówiła w Dwójce profesor historii literatury polskiej i poetka Ewa Paczoska.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kinga Michalska Dwójka

Literatura i okrucieństwo historii. Erich Maria Remarque

- Remarque’a musimy widzieć w kontekście jego życiorysu i pozycji w literaturze niemieckiej, a jest on autorem, który ma swój specyficzny język i styl. Oczywiście, nie jest to autor formatu Tomasza Manna, ale w kategorii literatury popularnej to jest po prostu klasyk. Tak jak on pisali też inni, ale po niemiecku przed nim chyba nikt - mówił w Dwójce Ryszard Wojnakowski, tłumacz wielu powieści niemieckiego pisarza, którego 50. rocznica śmierci przypadała 25 września.
Zobacz więcej na temat:  literatura I wojna światowa Kinga Michalska Dwójka KULTURA