Polskie Radio
Section05
Kinga Michalska

Przemysław Kaniecki: Konwicki mapuje Warszawę przez pryzmat własnej osoby

- W "Nowym Świecie i okolicach" ciekawe jest zobaczyć mapę Warszawy rysowaną przez niego. Niby pisze przewodnik po Nowym Świecie i okolicach: tu jest to, tu tamto, ale od razu wiemy, że on pisze coś pod siebie, co interesuje jego, z czym on jest zrośnięty i co jest jego własne - mówił dr Przemysław Kaniecki, znawca twórczości Tadeusza Konwickiego.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Konwicki Dwójka literatura Kinga Michalska

Rzecz "nie do pomyślenia poza radiem", czyli magia słuchowiska

- Bardzo mnie pociągało słuchowisko ze względu na swoją surowość i oszczędność środków. Autor jest tutaj ograniczony do dialogu i musi bardzo uważać na wyraz i siłę słowa. I musi te słowa bardzo uważanie odważać - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Krzysztoń. W 95. rocznicę powstania Polskiego Radia wysłuchaliśmy opowieści o związkach radiowego medium z literaturą.
Zobacz więcej na temat:  literatura Polskie Radio Kinga Michalska Dwójka

Nauka wdzięku, czyli listy Szymborskiej i Barańczaka

- Oni są bardzo powściągliwi w swojej twórczości, ale stosują też humor, by się zanadto z emocjami nie obnażyć. Barańczak powiedział zresztą kiedyś, że humor to coś śmiertelnie poważnego - mówił prof. Krzysztof Biedrzycki w audycji o zbiorze listów "Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011" Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Stanisław Barańczak listy Kinga Michalska Dwójka literatura

Polecamy książki. "Mr. Breakfast" Jonathana Carolla

To historia trzech równoległych życiorysów pewnego komika, opowiedziana w dowcipnym, lekkim, a jednak skłaniającym do refleksji tonie. - Jest świetna na początek roku. To opowieść o tym, jak mogłoby potoczyć się nasze życie - mówi Kinga Michalska, która zachęcała do zajrzenia do książki "Mr. Breakfast" Jonathana Carolla. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kinga Michalska Kasia Dydo Katarzyna Dydo KSIĄŻKA książki literatura KULTURA