Polskie Radio
Section05
Kinga Michalska

Prof. Michał Kuziak: Warszawa czasów Chopina była wyspą nowoczesności

- Wielkim odkryciem i zarazem zaskoczeniem była dla mnie niezwykła energia, która wyzwoliła się po Kongresie wiedeńskim w 1815 roku, gdy Warszawa zaczęła funkcjonować jako najważniejsze miasto Królestwa Polskiego. Było to coś, co można by nazwać erupcją nowoczesności - mówił w Dwójce autor książki "Pejzaż myśli. Warszawa Chopina i początek polskiej nowoczesności".
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Warszawa Kinga Michalska Dwójka KULTURA

Prof. Kisiel: Różewicz sam mówił o zmąconych formach

- Kiedy mówimy, że Różewicz jest poetą, prozaikiem i dramaturgiem, to jest prawda. Jest także korespondentem, pisze dużo listów, to mieści się w obrębie jego twórczości - w audycji "Rozmowy po zmroku" razem z prof. Marianem Kisielem z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego przyjrzeliśmy się prozatorskiej twórczości Tadeusza Różewicza.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Kinga Michalska Dwójka literatura Rok Tadeusza Różewicza

Żaneta Nalewajk-Turecka: Chcę zwrócić uwagę na ciekawy debiut

- "Sezony" Oli Fudalej to jest książka debiutancka, ale jest to książka dla koneserów języka. Dla tych, którzy dostrzegają wspaniałą zdolność prozy. Tam gdzie następuje jak najbardziej dynamiczny rozwój stylu artystycznego, tam mamy do czynienia z eksperymentem językowym, a z drugiej strony możemy mówić o istotnych przemianach artystycznych w literaturze - mówiła dr Żaneta Nalewajk-Turecka.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Dwójka Kinga Michalska

Jerzy Franczak: książki nowe i niedawno opublikowane

– Uważam, że Nabokov dokonuje niesamowitych literackich sztuczek. Co więcej, pozwala czytelnikowi podglądać, w jaki sposób to czyni. To ciekawe z punktu widzenia literaturoznawcy. Wybrałem jednak tytuły nowe, które niedawno miały swoją premierę – o swoich lekturach opowiadał w "Literackich witaminach" Jerzy Franczak, poeta, prozaik, literaturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Dwójka Kinga Michalska

Prof. Kazimierz Braun: Norwid-poeta od samego początku dążył do uniwersalności

- Na samej konferencji było około 30 wykładów i referatów. Badaczy twórczości Norwida jest jednak znacznie więcej. Nie tylko w kraju, ale i we Francji, Anglii czy Holandii. Było to dla mnie wielkie odkrycie i przeżycie, że Norwid jest dziś tak szeroko czytany, badany i rozumiany - mówił prof. Kazimierz Braun, uczestnik niedawnej międzynarodowej konferencji poświęconej Cyprianowi K. Norwidowi.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida literatura Kinga Michalska Dwójka KULTURA

Zbigniew Dmitroca: poezja Szałamowa wróciła do mnie niespodziewanie

- Wśród moich lektur znalazłem wiersze z listów i korespondencji Warłama Szałamowa. Zacząłem go czytać myśląc, że może te wiersze nie są tej klasy, co jego proza. Na próbę przełożyłem i opublikowałem jeden z nich i zdumiało mnie, że ten wiersz się wielu ludziom spodobał - opowiadał w Dwójce poeta, tłumacz i dramaturg Zbigniew Dmitroca.
Zobacz więcej na temat:  literatura poezja Dwójka Kinga Michalska Jorge Luis Borges Warłam Szałamow

Prof. Bogusław Dopart: postawa Miłosza wobec natury jest bardzo złożona

- "Rok myśliwego" to osobliwy, hybrydyczny tom. Po trosze dziennik, po trosze pamiętnik, w którym Miłosz zdradza się w nim ze swoimi wielkimi fascynacjami, związanymi z naturą. Z jednej strony widzimy głębokie zamiłowanie do natury, ale z drugiej – natura staje się tu przedmiotem przeżycia filozoficznego - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Bogusław Dopart.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz literatura Dwójka książki Kinga Michalska