Cappella Angelica. Festiwal, na którym grają Anioły Mariackie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 09:00
- Są to XVIII-wieczne rzeźby z dawnego prospektu organowego organów, które były niegdyś największym instrumentem w tej części świata. W czasie wojny organy zdemontowano i ich elementy uległy rozproszeniu, ale anioły się odnalazły. Są to figury ludzkiej wielkości, które trzymają w rękach instrumenty z epoki - mówiła Maja Miro-Wiśniewska, dyrektor Festiwalu Cappella Angelica w Gdańsku.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.
Posłuchaj
06:59 Poranek Dwójki 14.07.2020 miro-wiśniewska.mp3 Maja Miro-Wiśniewska o tegorocznym festiwalu Cappella Angelica w Bazylice Mariackiej w Gdańsku (Poranek Dwójki)

Cappella Angelica fot. Michał Witkowski.jpg
Dawna muzyka, nowe konteksty - gdańskie Anioły Mariackie zagrają online

Specjaliści w grze na instrumentach historycznych, improwizatorzy, a także wykonawcy z kręgu tradycyjnego spotkają się na czterech koncertach w gdańskiej Bazylice Mariackiej, by "użyczyć" dźwięków tamtejszym aniołom. Wydarzenia będą odbywać się online w piątki od 17 lipca do 7 sierpnia, o godz. 20.30, na profilu Cappella Angelica na platformach Facebook i YouTube. Każdy z koncertów będzie bezpłatnie dostępny w sieci przez 2 dni od dnia premiery.

- Nasz festiwal to dość intymne i w sumie kameralne wydarzenie w tej wielkiej kubaturze Bazyliki Mariackiej. Staramy się szukać takich programów, których głównym tematem jest piękno. Piękno, które nie jest jednoznaczne i wynika z połączenia różnych światów. Głównymi bohaterami są instrumenty historyczne, ale pojawiają się one w różnych kontekstach - tłumaczyła Maja Miro-Wiśniewska.

W tym roku Anioły Mariackie zabrzmią jak koncerty fletowe Vivaldiego z sound collage'ami, opartymi o dźwięki z nurtu muzyki tradycyjnej (Maja Miro-Wiśniewska, Remek Hanaj, Silva Rerum arte), muzyka z tabulatury oliwskiej (Małgorzata Skotnicka, Maksym Zajączkiewicz), swobodna improwizacja (Mikołaj Trzaska, Dominik Strycharski) i najsmutniejsze pieśni Henry'ego Purcella (Karolina Cicha).

Patronem festiwalu Cappella Angelica jest radiowa Dwójka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maja Miro-Wiśniewska (dyrektor festiwalu Cappella Angelica)

Data emisji: 14.07.2020

Godzina emisji: 8.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie z Jackiem Friedrichem, nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 18:30
- Jako gdańszczanin obserwuję to muzeum od wielu lat jako widz i uczestnik wydarzeń kulturalnych. Myślę, że tematy, które trzeba podjąć, związane są z tożsamością muzeum. To muzeum na wielki potencjał - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr hab. Jacek Friedrich.
rozwiń zwiń