50 lat Cho-Jazz. "To ciekawe miejsce dla młodych instrumentalistów"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 10:00
- Przyjeżdżam do Chodzieży od 17 lat i wydaje mi się, że to miejsce dla ludzi, którzy pragną uczyć się gry na instrumentach i to jest najważniejsze. Atmosferę i koncerty muszą Państwo sami zobaczyć, ale właśnie stąd moja miłość do tego miasta - mówił w Dwójce perkusista Agam Zagórski.
Plakat
PlakatFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
18:38 [ PR2]PR2 (mp3) 24 lipiec 2020 09_29_33.mp3 Krystyna Prońko i Adam Zagórski o 50. Międzynarodowych Chodzieskich Warsztatach Jazzowych (Poranek Dwójki)

Thomas Quasthoff pap_1200.jpg
Thomas Quasthoff: nie wiem, co to trema

W tym roku Chodzieskie Warsztaty Jazzowe odbywają się już po raz 50. To wyjątkowe warsztaty, podczas których wychowankowie i wykładowcy, zamieszkujący różne zakątki świata, pojawią się razem na jednej scenie. - To wyróżnia Chodzież, bo na przykład w zeszłym roku mieliśmy 270 uczestników z ponad ośmiu krajów. To wymiana nie tylko muzyczna, ale też i kulturalna. Oprócz uczestników z Polski, mieliśmy też studentów z Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Izraela, Chin i Stanów Zjednoczonych - opowiadał Adam Zagórski, członek kadry.

Wśród pedagogów i artystów na wirtualnej chodzieskiej scenie zobaczymy również Krystynę Prońko. Wokalistka w "Poranku Dwójki" podkreśliła, że mimo zróżnicowanego poziomu artystycznego uczestników, panuje otwartość. - Żadnego ze studentów się nie odsuwa od zajęć z powodu poziomu. To festiwal otwarty i nie ma żadnych ograniczeń czy przeciwwskazań, żeby czegoś nie robić. Urok muzyki improwizowanej polega właśnie na tym, że potrafi ludzi przyciągnąć do siebie - opowiadała.

Czytaj też:

Adam Zagórski dodał również, że w Chodzieży można nauczyć się zarówno jazzu tradycyjnego, jak i tego nowoczesnego. - Każdy student ma szansę pójść do nauczyciela starszego i młodszego pokolenia. Zawsze też odsyłamy wszystkich do tego, by najpierw nauczyli się standardów, a później mogli sobie kombinować z różnymi rzeczami. U młodszego wykładowcy można trochę odejść od tradycji, a starsi uczą tej muzyki, której sami uczyli się dawno temu.

Krystyna Prońko i Adam Zagórski opowiadali również m.in. o koncertach w ich wykonaniu, które będzie można usłyszeć podczas jubileuszowych 50. Warsztatów Cho-Jazz 2020.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Krystyna Prońko (wokalistka jazzowa), Adam Zagórski (członek kadry Międzynarodowych Chodzieskich Warsztatów Jazzowych "Cho-Jazz" Adam Zagórski)

Data emisji: 24.07.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Mekka improwizatorów na placu Grzybowskim

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 21:00
Światowe gwiazdy improwizacji występują tu regularnie. Na czym polega fenomen warszawskiego klubu O Pardon, To Tu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń