"Siostry z powstania". Opowieść o bohaterstwie, ufności i wierze

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 10:02
„Robiłyśmy co się dało, by choć tyle współczucia okazać tej skrwawionej, bólem szarganej Matce – Ojczyźnie: bronić ją, ratować, wspierać jej siły w agonii” - można czytać we fragmencie kroniki powstańczej jednego z zakonów. Nieznane dotąd dramatyczne historie zebrała Agata Puścikowska.
Audio
  • "Siostry z powstania". Rozmowa z Agatą Puścikowską cz. 1 (Poranek Dwójki)
  • Jubileusz X-lecia Warszawskiego Comba Tanecznego z udziałem Kapeli Zdzisława Kwapińskiego (Poranek Dwójki)
  • Konkurs Literacki im. Jana Pocka (Poranek Dwójki)
  • "Siostry z powstania". Rozmowa z Agatą Puścikowską cz. 2 (Poranek Dwójki)
Okładka książki Agaty Puścikowskiej Siostry z Powstania
Okładka książki Agaty Puścikowskiej "Siostry z Powstania"Foto: mat. pras.

"Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę" to najnowsza książka pisarki Agaty Puścikowskiej. Autorka sięga w nich do ukrytych dotąd przed oczami większości ludzi dramatycznych historii zakonnic, które brały udział w powstaniu warszawskim. Niektóre z sióstr były sanitariuszkami, inne wspierały powstańców, leczyły cywili i żołnierzy, przygarniały tysiące dzieci – sierot wojennych, organizowały modlitwy i duchowo wspierały złamanych ludzi. Do tej pory o zaangażowaniu warszawskich klasztorów niewiele się mówiło, tymczasem skala pomocy niesionej przez zakonnice Warszawie była ogromna i trudno ją przecenić. Książka zawiera portrety bohaterek, ale zarazem kobiet z krwi i kości. 

- Powinno się im nadać zupełnie inna znaczenie, które same sobie wypracowały swoim bohaterstwie. Prawda jest taka, że o roli sióstr w powstaniu nie mówiło się praktycznie wcale - mówiła autorka w "Poranku Dwójki" . Przyznała, że kiedy zaczynała prace nad tym tematem, spodziewała się, że opisze osiem, może dziesięć zgromadzeń. - Tak mówili mi historycy. Okazało się, że opisałam 24. Siostry były bardzo mocno związane z konspiracją i Państwem Podziemnym. Zawdzięczamy im dużo więcej, niż wiemy - dowiedzieliśmy się z audycji.

Do tego w audycji: 


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Agata Puścikowska (pisarka, publicystka)

Data emisji: 1.08.2020

Godzina emisji: 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak