Jan Ołdakowski o koncercie Meli Koteluk i Kwadrofonika: to będzie inny Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 11:37
- Szukaliśmy artystów, który powiedzą coś o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim współczesnym językiem - podkreślał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, opowiadając o koncercie "Astronomia poety. Baczyński" Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Koncert odbędzie się na antenie Dwójki 1 sierpnia o godz. 17.00.
Jan Ołdakowski
Jan Ołdakowski Foto: PR

Posłuchaj
05:38 Ołdakowski.mp3 Z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmawia Jakub Kukla. (Poranek Dwójki)

 


astronomia-poety-baczynski-b-iext61366282.jpg
Mela Koteluk: nasz album jest hołdem dla Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Jednym z wydarzeń tegorocznych obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jest płyta "Astronomia poety. Baczyński". Album z piosenkami na podstawie wierszy poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego nagrali wspólnie Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik. 

Patronem medialnym albumu jest Program 2 Polskiego Radia.

- Chcemy zostawić co roku jakąś próbę interpretacji artystycznej samego Powstania Warszawskiego, ale też ludzi związanych z Warszawą - tłumaczył Jan Ołdakowski. - W tym roku sięgamy do Baczyńskiego. Po pierwsze, za pół roku jest setna rocznica urodzin tego poety, po drugie natomiast: Baczyński jest takim twórcą, który, mam wrażenie, jest ciągle bardzo brązowiony w szkole, pokrywany jakimś werniksem. Uniemożliwia to młodym ludziom znalezienie w Baczyńskim czegoś intrygującego, inspirującego - dodawał gość "Poranka Dwójki".


Bartek Wąsik.jpg
Bartek Wąsik: to będzie wspólne dziecko zespołu Kwadrofonik i Meli Koteluk

Stąd, jak tłumaczył Jan Ołdakowski, tegoroczna współpraca z Melą Koteluk i zespołem Kwadrofonik. - Wybór wierszy i wszystkie prace aranżacyjne to była praca Bartka i Meli. Daliśmy im wolną rękę, by to był ich język.

Na koncert promujący płytę "Astronomia poety. Baczyński" w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik zapraszamy do Programu 2 Polskiego Radia w sobotę (1.08) w godz. 17.00-19.00. Transmisja wideo koncertu na stronie internetowej anteny.