Simona Kossak bohaterką spektaklu. "To była ekscentryczna osoba"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 10:00
- Udało mi się rozmawiać z osobami, które znały Simonę Kossak i przeczytać wiele o niej. Była nieugięta, walczyła o przyrodę i zwierzęta. Sprzeciwiała się wszystkim kolegom, profesorom, zawsze stała przy sobie i to jest niezwykle imponujące - mówiła w Dwójce Agnieszka Przepiórska, pomysłodawczyni i odtwórczyni tytułowej roli w monodramie "Simona K. Wołająca na puszczy".
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. promocyjne

2na-miejscu-Bialowieza_01a.jpg
Dwójka w Białowieży: odkrywamy Simonę Kossak - ikonę Podlasia
Posłuchaj
16:33 _PR2_AAC 2020_10_21-09-31-29.mp3 Agnieszka Przepiórska o spektaklu "Simona K. Wołająca na puszczy" (Poranek Dwójki)

Bezkompromisowa popularyzatorka nauki, biolog, krakowianka z urodzenia, zmagająca się z legendą własnego nazwiska, białowieżanka z wyboru, walcząca o zachowanie resztek naturalnych ekosystemów - Simona Kossak stała się bohaterką monodramu "Simona K. Wołająca na puszczy" w reżyserii Anny Gryszkówny. Odtwórczynią roli tytułowej jest Agnieszka Przepiórska. Aktorka podkreśliła w rozmowie, że podczas przygotowań do monodramu odbyła wiele podróży do Puszczy Białowieskiej, gdzie Simona Kossak mieszkała przez 33 lata.

- Miałam nawet możliwość zrobienia pokazu na polanie w sercu Puszczy Białowieskiej, więc teraz wszystko to, co zdobyłam, całe doświadczenie dźwiękowe i zapachowe, przenoszę na scenę. Ta puszcza niejako w nas jest. Ten teatr jest też pandemiczny w każdym tego słowa znaczeniu, bo scenografia Anny Marii Kaczmarskiej to papier i pieniek. W każdej chwili ten pieniek mogę wziąć i zagrać spektakl gdziekolwiek mnie zaproszą, bo za każdym razem najważniejsza będzie historia - opowiadała.

Czytaj też:

simona kossak 1200.jpg
Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak

Agnieszka Przepiórska wyjaśniła, że Puszcza Białowieska była dla Simony Kossak miejscem wyzwolenia. - To był dla niej początek nowego życia. Sama mówiła w wywiadach, że Kraków był duszny i miała złe wspomnienia z okresu dzieciństwa, kiedy czuła się odrzucona. Po pierwsze, nie była wymarzonym chłopcem, po drugie, nie umiała malować. Za to odnalazła w sobie miłość do zwierząt i przyrody - zaznaczyła odtwórczyni głównej roli. 

Dodała też, że z tego powodu wybór tytuł monodramu "Simona K. Wołająca na puszczy" był bardzo świadomy. - Mamy taki moment w spektaklu, kiedy ona mówi "jestem Simona bez nazwiska. Urodziłam się nie wiadomo gdzie, nie wiadomo kiedy. Rodzice nieznani. Ocknęłam się w lesie, otrzepałam z liści, przytuliłam do drzewa i poszłam". I tu nadajemy jej początek tego puszczańskiego wcielenia - mówiła Agnieszka Przepiórska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Przepiórska (pomysłodawczyni i odtwórczyni tytułowej roli w monodramie "Simona K. Wołająca na puszczy")

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Dwójka w Białowieży: odkrywamy Simonę Kossak - ikonę Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 17:25
- Miała takie powiedzenie, że uwielbia mieć pod stopami korzenie, nie bruk. Taki pomysł na życie zaprowadził ją z królewskiego Krakowa do wspaniałej Puszczy Białowieskiej - mówiła w audycji "Dwójka na miejscu" Anna Kamińska, autorka brawurowej biografii "Simona. Opowieść o niezwykłym życiu Simony Kossak".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białowieża: tajemnice władców i niedźwiedzi

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 21:10
Sobotnie popołudnie (18.07) razem z "Dwójką na miejscu" spędzimy w Białowieży, dokąd przez wieki na polowania udawali się władcy. W przeddzień na wyjątkowy, królewski szlak - uroczysko w Puszczy Białowieskiej - wyruszyliśmy z prof. Bogumiłą Jędrzejewską, która zajmuje się popularyzacją zagadnień kulturowych związanych z regionem.
rozwiń zwiń