Polskie Radio
Section05
Puszcza Białowieska

Klimat. Czy wilk, ryś, sarna i jeleń mają wpływ na jego zmiany?

Z jednej strony drapieżniki - wilk i ryś, a z drugiej strony ich ofiary - sarna i jeleń. Jaki wpływ na zmiany klimatu mają te zwierzęta? Naukowcy badają w Puszczy Białowieskiej oddziaływanie drapieżników i ich ofiar na obieg węgla w przyrodzie. Co udało się ustalić do tej pory?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Krzysztof Schmidt zwierzęta zwierzęta leśne wilk Białowieża Puszcza Białowieska jeleń sarna ryś

Puszcza Białowieska skrywa coraz mniej tajemnic przed archeologami

W przeciągu zaledwie dwudziestu lat liczba stanowisk archeologicznych w Puszczy Białowieskiej zwiększyła się z kilkudziesięciu do ponad 600. Prastary las cechuje nie tylko obfitość flory i fauny, ale także bogactwo śladów ludzkiej działalności sprzed setek i tysięcy lat. Dzięki nowoczesnej technologii badania tego dziewiczego obszaru stają się coraz łatwiejsze i efektywniejsze.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki Puszcza Białowieska archeologia historia Polski Polska Akademia Nauk

Muzyczno-historyczny kryminał? "Opera na trzy śmierci" Sylwii Stano

Jest rok 1946. Oczom czytelnika ukazuje się powojenna, zburzona Warszawa, w której mieszka dwudziestoparoletnia, uzdolniona wokalnie kobieta o imieniu Gustawa. Chciałaby śpiewać, ale spotykają ją trudności, jakie były udziałem większości ludzi po wojnie. I choć ostatecznie staje u progu kariery, to wokół niej zaczynają umierać ludzie. "Czy to muzyczno-historyczny kryminał?" - pyta Magda Mikołajczuk.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Warszawa opera KULTURA Puszcza Białowieska

Puszczańskie opowieści Tomasza Samojlika. "Lato z Radiem" w Białowieży

Nietoperze, krety, kuny, gronostaje, borsuki i król żubr. To tylko część gatunków zwierząt, które spotkać możemy w Puszczy Białowieskiej. W poniedziałkowe przedpołudnie wybrała się tam Małgorzata Raducha i jej gość Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, pracownik Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży, ale także autor licznych komiksów i książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Puszcza Białowieska przyroda Małgorzata Raducha

Natalia Koryncka-Gruz: pasją Simony Kossak była walka o przyrodę

- Jej główną cechą była pasja, pasja ku dobremu. Taka pozytywna pasja, z którą podróżowała przez życie. Tą pasją była po prostu walka o przyrodę, o to, żeby człowiek zrozumiał, że nie ma przepaści pomiędzy człowiekiem a przyrodą, żeby nauczył się szanować przyrodę i zwierzęta - mówiła w radiowej Dwójce Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego o Simonie Kossak pt. "Simona".
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Białowieska Simona Kossak Ewa Kitlińska Dwójka dokument film dokumentalny FILM

Jan Karpiński. Opiekun żubrów i Białowieskiego Parku Narodowego

136 lat temu urodził się w Piotrkowie Trybunalskim wybitny leśnik i etnolog Jan Jerzy Karpiński, orędownik zachowania w jak najlepszym stanie Puszczy Białowieskiej. W historii najpiękniejszego polskiego lasu zapisał się działaniami ratującymi naturalny drzewostan. Był też opiekunem zwierząt, wierząc, że są nierozerwalną częścią ekosystemu puszczy. Stąd ratunek dla żubra był jednym z głównych priorytetów Karpińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Białowieska przyroda żubr

Rozmowy pokojowe w Puszczy Białowieskiej. Skwarek: Ukraina nie może zgodzić się na warunki Rosji

- Jest pytanie, czy wolne narody, wolne państwa mogą i powinny mieć jakieś swoje aspiracje, czy możni tego świata, ponad naszymi głowami - szeregowych obywateli - zadecydują za nas, do której strefy wpływów należymy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Sławomir Skwarek, odnosząc się do warunków stawianych Ukrainie przez Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach ŚWIAT Rosja Ukraina Puszcza Białowieska wojna 2022 serwis wschodni

Plan dla Puszczy Białowieskiej. Wiceszef MKiŚ: obiekt będzie otwarty dla turystów

- Lokalna społeczność oczekuje od lat, że sprawa wokół Puszczy Białowieskiej zostanie uporządkowana. Uporządkowana w ten sposób, że obiekt będzie atrakcją turystyczną i wizerunkiem polskiej przyrody - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu środowisko POLSKA polityka Puszcza Białowieska turystyka regiony podlaskie Polskie Radio 24