REKLAMA

Nie żyje Ludwik Flaszen. "To on dostrzegł geniusz Grotowskiego"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 10:26
- Pod koniec lat 50. Ludwik Flaszen otrzymał od władz Opola propozycję poprowadzenia sceny, która przeszła do historii jako Teatr 13 Rzędów. To on wymyślił Grotowskiego i to on, nie znając jeszcze Grotowskiego osobiście, ściągnął go do Opola - mówił w "Poranku Dwójki" o zmarłym w niedzielę (25.10) Ludwiku Flaszenie Jarosław Fret, szef Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
Ludwik Flaszen
Ludwik FlaszenFoto: Adam Hawałej/PAP

Posłuchaj
07:43 Poranek Dwójki 26.10.2020 flaszen.mp3 Wspomnienie o Ludwiku Flaszenie, eseiście, pisarzu, tłumaczu, teatrologu, krytyku teatralnym i literackim (Poranek Dwójki)

05:04 Maja Komorowska.mp3 Maja Komorowska wspomina Ludwika Flaszena (Wybieram Dwójkę)

 

Ludwik Flaszen odszedł w wieku 90 lat. Smutna informacja dotarła do Polski w minioną niedzielę z Paryża. Był wybitnym krytykiem teatralnym i literackim, pisarzem, tłumaczem, eseistą, teatrologiem i reżyserem, uczestnikiem i świadkiem wielkiej epoki teatru. Był współpracownikiem Jerzego Grotowskiego, współzałożycielem i kierownikiem literackim Teatru 13 Rzędów - później Teatru Laboratorium, a w latach 80 – jego dyrektorem, aż do samorozwiązania się zespołu w 1984 roku.

Współpraca Ludwika Flaszena z Jerzym Grotowskim trwała aż ćwierć wieku. - Bez Flaszena, bez jego kluczowej pozycji, jeśli chodzi też o terminy, nie byłoby tej pracy, tej potrzeby, ale też tej dynamiki genialnego autokomentarza, jakim Grotowski otoczył swój teatr - podkreślał Jarosław Fret.

Jak dodał dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, to właśnie Ludwikowi Flaszenowi zawdzięczamy "teatr ubogi", kluczowy termin dla twórczości Grotowskiego. - Kiedy Flaszen przeczytał o bogatej lub ubogiej liturgii, przeniósł to na teatr i on zaproponował to Grotowskiemu. Oczywiście wypełnienie tego pojęcia treścią praktyczną, to już Grotowski - tłumaczył.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Fret (dyrektor Instytutu im. J. Grotowskiego we Wrocławiu)

Data emisji: 26.10.2020

Godzina emisji: 8.15

Czytaj także

Magia i pęknięcia. 20. rocznica śmierci Grotowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:00
- To jest dość niesamowite, że niepozorny, dziwny człowiek z brodą potrafił mówić w taki sposób, że zapalały się świeczki w oczach - opowiadał w 2015 roku w Dwójce teatrolog Dariusz Kosiński. Z okazji 20. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego przypominamy radiowe nagrania poświęcone temu znakomitemu twórcy. Wśród archiwaliów: wypowiedź samego mistrza. 
rozwiń zwiń