Sacrum Profanum 2020. Festiwal niczym produkcja filmowa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 13:45
- Od początku staraliśmy się patrzeć na wszelkie ograniczenia związane z pandemią jako na motywator do kreatywności, a wejście w internet staraliśmy się przekuć w atut. Doszliśmy do wniosku, że wszelkiego typu hybrydowe rozwiązania na dłuższą metę niekoniecznie się sprawdzają. Minęło pół roku odkąd wybuchła pandemia, więc mieliśmy czas, żeby zaproponować coś więcej - mówił w "Poranku Dwójki" Krzysztof Pietraszewski, kurator 18. Festiwalu Sacrum Profanum.
Plakat
PlakatFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
20:22 Poranek Dwójki 30.10.2020 pietraszewski.mp3 Kurator 18. Festiwalu Sacrum Profanum Krzysztof Pietraszewski o programie wydarzenia (Poranek Dwójki)

"Młodość" to hasło przewodnie tegorocznej odsłony Sacrum Profanum (1-30 listopada). Festiwal wchodzi w dorosłość w przełomowym czasie, pełnym zmian i redefinicji, a nawet niepokojów. Jednak dla takiego festiwalu jak Sacrum Profanum to przede wszystkim szansa – ze względu na ogromny potencjał drzemiący w cyfrowej formule - twierdzą jego organizatorzy.

Program 18. edycji Sacrum Profanum >>>

- Nasz festiwal będzie powstawał w procesie produkcji filmowej. To daje nowe możliwości montażu, postprodukcji czy zmiany planów instrumentarium i całego zaplecza technicznego nawet w obrębie jednego utworu. Kompozytorzy od razu więc uwolnili się od pewnych schematów, mogli sobie pozwolić na więcej niż przy komponowaniu do wykonania na żywo - tłumaczył Krzysztof Pietraszewski.

Wśród 10 zamówień festiwalowych znajduje się m.in. inspirowany serialem "Black Mirror: Bandersnatch" hołd dla Krzysztofa Pendereckiego. Skomponowany przez Piotra Peszata PEnderSZATch to utwór z wielowariantowym biegiem wydarzeń. Barbara Kinga Majewska oraz Marcin Masecki zaprezentują z kolei projekt poświęcony nie muzyce, ale… ćwiczeniu. Koncert #archi-solos potraktuje natomiast architekturę i miejską tkankę jako partytury do improwizacji. W ten sposób soliści zespołu odczytają m.in. świetnie wszystkim znane perły krakowskiej architektury, od Cricoteki po lokomotywownię Płaszów.

Inauguracja 18. Festiwalu Sacrum Profanum już w najbliższą niedzielę (1.11) o godz. 21. Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Pietraszewski (kurator 18. Festiwalu Sacrum Profanum)

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Sacrum Profanum do słuchania u progu jesieni

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 15:00
Gościem "Wybieram Dwójkę" był Krzysztof Pietraszewski, kurator Festiwalu Sacrum Profanum, który opowiadał o programie organizowanego we wrześniu krakowskiego wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sacrum Profanum". Naturalne połączenie muzyki z literaturą

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 11:00
- Ja sobie coraz mniej wyobrażam Sacrum Profanum bez silnego nawiązania do literatury. Od kilku edycji na festiwalu pojawiają się silne, polskie nazwiska związane z literaturą w interpretacjach muzycznych, pisanych przez bardzo utalentowanych kompozytorów - mówił Krzysztof Pietraszewski, kurator krakowskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Sacrum Profanum".
rozwiń zwiń