"Sacrum Profanum". Naturalne połączenie muzyki z literaturą

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 11:00
- Ja sobie coraz mniej wyobrażam Sacrum Profanum bez silnego nawiązania do literatury. Od kilku edycji na festiwalu pojawiają się silne, polskie nazwiska związane z literaturą w interpretacjach muzycznych, pisanych przez bardzo utalentowanych kompozytorów - mówił Krzysztof Pietraszewski, kurator krakowskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Sacrum Profanum".
Audio
  • Krzysztof Pietraszewicz o festiwalu Sacrum Profanum (Poranek Dwójki)
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: Mat. prasowe

Sacrum Profanum 2019.jpg
17 Sacrum Profanum: Sąsiedztwo

Hasłem tegorocznej 17. odsłony festiwalu jest "Sąsiedztwo". Jak wyjaśnił Krzysztof Pietraszewski, koncepcja powstała w odpowiedzi na liczne kryzysy: gospodarcze, polityczne, społeczne, czy kryzys uchodźczy. - Szukaliśmy takiej idei, która mogłaby nas nieco pokrzepić w tych niepokojących czasach pełnych kryzysów. To wszystko nie nastraja pozytywnie, więc chcieliśmy zwrócić uwagę naszych odbiorców i przekierować ją w kierunku jakiejś pozytywnej myśli i czegoś, co może nam w przyszłości pomóc, żeby sobie z tą rzeczywistością radzić. Idea sąsiedztwa wydaje nam się temu dobrze odpowiadać, bo w tym, jak na nią patrzymy, coś dobrego wytwarza się między nami – ludźmi, którzy nie znając się, różniąc się od siebie, żyjąc obok siebie potrafią ze sobą współpracować - mówił gość Dwójki.

17. Festiwal Muzyki Współczesnej chce przybliżyć muzykę państw Europy Wschodniej. Jak zaznaczył kurator wydarzenia, w dalszym ciągu łatwiej nam jest zwrócić się w stronę zachodu, a przecież muzyka państw sąsiadujących z Polską jest równie ciekawa. W tym roku organizatorzy skierowali się ku muzyce litewskiej. Poświęconych jej będzie aż sześć festiwalowych koncertów, podczas których usłyszeć będzie można cenionych litewskich kompozytorów i wykonawców.

Festiwal rozpocznie się 27 września i potrwa aż do 4 października. 

Jakich artystów usłyszymy podczas "Sacrum Profanum"? I jakie jest brzmienie muzyki współczesnej na Litwie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Pietraszewski (kurator Festiwalu Muzyki Współczesnej "Sacrum Profanum")

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 8.30

am/mko

Czytaj także

Kultura po upadku "muru lubelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 10:00
- Zwykły płot budowlany stał w centrum Lublina przez 40 lat! "Teatr w budowie" był spektakularną porażką, który my chcemy przekuć w sukces - mówił Piotr Franaszek, dyrektor ukończonego właśnie Centrum Spotkania Kultur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń