"Tamara Łempicka pieczołowicie konstruowała własną biografię"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 11:00
- Starałam się uchwycić dwoistość jej natury i złożoność życia, bo przywykliśmy do jednostronnego, spłaszczonego obrazu Tamary Łempickiej jako tej, która jest sprawcza i nad wszystkim panuje - mówiła w "Poranku Dwójki" Małgorzata Czyńska, autorka biografii jednej z najsłynniejszych na świecie i najbardziej kontrowersyjnych polskich malarek.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
14:39 [ PR2]PR2 (mp3) 12 listopad 2020 09_30_17.mp3 Małgorzata Czyńska o książce "Łempicka. Tryumf życia" (Poranek Dwójki)

 

W najnowszej książce "Łempicka. Tryumf życia" Małgorzata Czyńska, autorka biografii m.in. Katarzyny Kobro czy Mai Berezowskiej, przedziera się przez misternie stworzoną legendę i pokazuje Tamarę jako artystkę zmagającą się z losem, aby trwale zapisać swoje miejsce w historii.

łempicka bugatti 1200.jpg
Tamara Łempicka nie miała zielonego bugatti

Polka z pochodzenia, bardzo z polskości dumna, chociaż urodzona i wychowana w zamożnej rodzinie w Rosji. - Od dziecka bywała za granicą. Jej babka Klementyna Dekler była wielką wielbicielką sztuki, z nią Tamara odbyła pierwszą podróż do Włoch - opowiadała biografka. - Już wtedy zakochała się w sztuce.

Czytaj więcej: Tamara w zielonym bugatti >>>>>

O ukończonych w Petersburgu studiach artystycznych malarka nie lubiła mówić. Nie pasowały do tworzonej przez nią legendy o samej sobie. - Lubiła, żeby uważać ją wielki, samorodny talent - oceniła Małgorzata Czyńska.

Po pierwszej wojnie światowej mocno zubożała Łempicka, razem z niezwykle licznym gronem białych emigrantów, trafiła do Paryża. Problemy finansowe pomogła rozwiązać jej rodzona siostra. - Adrianna namówiła ją, żeby poszła do pracy. To był czas, kiedy Paryż pełen był młodych kobiet pragnących zrobić karierę artystyczną - zaznaczyła rozmówczyni. - Tamara na tym tle bardzo się wyróżnia. Była ogromnie zdeterminowana.

POSŁUCHAJ: "Ja, Tamara". Fragmenty biografii Tamary Łempickiej w interpretacji Marzeny Trybały >>>>>

Próba zapisania w historii stworzonego przez siebie obrazu życia nie skończyła się całkowitym sukcesem. - Trzeba zaznaczyć, że Łempicka była wielką egocentryczką. Małżeństwo z pierwszym mężem Tadeuszem rozsypało się, bo mąż nie wytrzymał jej stylu życia - opowiadała Małgorzata Czyńska. - Często powtarzała, że artyście można więcej, że artyście można wszystko, to było za dużo dla jej męża. Schyłek małżeństwa kładzie się cieniem na biografii Tamary - dodała.

Jak podkreśliła autorka biografii, po każdym, czasem długotrwałym etapie depresji, splinu, melancholii, niemocy malarka wychodziła z kokonu smutku, podnosiła się i znowu była wspaniałą Tamarą Łempicką.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Czyńska (biografistka)

Data emisji: 12.11.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Ja Tamara - powieść o Tamarze Łempickiej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 22:30
Pisarz Grzegorz Musiał, gość audycji "Poczytnik", opowiedział o pracy nad powieścią opartą na fascynującym życiu polskiej malarki.
rozwiń zwiń