Powieści na antenie

"Ja, Tamara"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 12:25
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty biografii Tamary Łempickiej autorstwa Grzegorza Musiała. Czytała Marzena Trybała.
Audio
  • Grzegorz Musiał "Ja, Tamara", czyta Marzena Trybała - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Grzegorz Musiał "Ja, Tamara", czyta Marzena Trybała - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Grzegorz Musiał "Ja, Tamara", czyta Marzena Trybała - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Grzegorz Musiał "Ja, Tamara", czyta Marzena Trybała - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Grzegorz Musiał "Ja, Tamara", czyta Marzena Trybała - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Marzena Trybała
Marzena TrybałaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Grzegorz Musiał (ur. 1952) - przypomina we wstępie wydawca - jest lekarzem, pisarzem, poetą, autorem powieści, tomów wierszy, przekładów współczesnych poetów amerykańskich. Jest członek PEN-Clubu i członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Więźniem stanu wojennego. Laureatem wielu  nagród literackich m.in. S. Piętaka, S. Wyspiańskiego, Kościelskich. Dwukrotnym stypendystą International Writing Program w Iowa City i Fundacji Fulbrighta. Jego utwory tłumaczono m.in. na angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, rumuński, czeski. Mieszka w Bydgoszczy.

Ta niezwykła, wielowątkowa, wielogatunkowa, obszerna, bo licząca blisko 800 stron powieść wciąga od pierwszej  strony. Wydawca przytacza w posłowiu również entuzjastyczną recenzję prof. Jerzego Jarzębskiego, w której czytamy:

[…] Grzegorz Musiał — sam przecież powieściopisarz o dużym doświadczeniu — dał się […] uwieść potężnemu "Ja" Łempickiej, które dominuje w jego narracji od pierwszej do ostatniej strony. […]

Rewolucja bolszewicka w Rosji czy szalone lata Paryża początku XX wieku […] zaczynają tu żyć w nowy, szczególny sposób, przepuszczone przez doświadczenie osobiste kobiety tak niezwykłej, jak Tamara Łempicka. Niezwykłej i nieznośnej, z czego ona zdaje sobie sprawę, i […] pomimo potworności losu, jakich jej —zwłaszcza w czasie rewolucji bolszewickiej — życie nie szczędzi, Łempicka z reguły wygrywa.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 21-25.10

Godzina emisji: 11.00

materiały prom. Oficyna Wyd. Epigram./pg/am

Zobacz więcej na temat: Tamara Łempicka książki

Czytaj także

Tamara Łempicka nie miała zielonego bugatti

04.01.2016 15:00
Artystki nie było stać na tak luksusowy samochód. Jeździła żółtym renault. Na okładce "Die Dame" postanowiła jednak pokazać się w lepszej maszynie.
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma Die Dame z 1929 r.
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma "Die Dame" z 1929 r.Foto: wikimedia/minimal use
Posłuchaj
15'04 "Autoportret w zielonym bugatti" Tamary Łempickiej (Jest taki obraz/Dwójka)
więcej

Okładka pisma "Die Dame" Okładka pisma "Die Dame"

Nie był to pierwszy marketingowy zabieg słynnej malarki epoki art déco. Wokół Łempickiej narosło wiele mitów i legend, które ona sama podtrzymywała. – Kiedy się czyta jej biografię, nie wiadomo do końca, w co wierzyć, począwszy od daty i miejsca jej urodzenia – powiedziała dr Grażyna Bastek.

Być może Tamara Łempicka nigdy nie zostałaby malarką, gdyby nie zła sytuacja finansowa po przeprowadzce do Paryża w 1918 r. i konieczność utrzymania rodziny. Taki był początek kariery, która doprowadziła ją do wielkiego sukcesu i w końcu - pieniędzy. I choć w pewnym momencie jej gwiazda zaczęła przygasać, nie był to wcale ostatni akord jej sławy...

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek 

Data emisji: 3.01.2016

Godzina emisji: 10.15

mc/mm