Polskie Radio
Section05
Tamara Łempicka

Stryjeńska. 48. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

"Tamara Łempicka - ponad granicami". Historyczna wystawa w Lublinie

Do tej pory w polskich zbiorach państwowych znajdowały się tylko dwa obrazy Tamary Łempickiej: w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Od niedawna to się zmieniło. Zakupione przez Polskę dzieła (w sumie osiemnaście prac) artystki od 23 czerwca można podziwiać w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie "Tamara Łempicka - ponad granicami".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska KULTURA Tamara Łempicka Lublin Meksyk

Kama Zboralska podsumowuje rok 2022 na polskim rynku sztuki

- Inwestowanie w sztukę to inwestowanie w siebie. Ani sztabka złota, ani akcja giełdowa nie ma tej wartości dodanej, jaką ma sztuka, i nie trzeba być osobą bardzo majętną, żeby zainteresować się sztuką - mówiła Kama Zboralska, współinicjatorka i autorka rankingów Kompas Sztuki oraz Kompas Młodej Sztuki, dyrektorka Warszawskich Targów Sztuki, jedna z najważniejszych promotorek młodych polskich artystów. Wspólnie podjęliśmy próbę podsumowania roku 2022 na rynku sztuki w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka malarstwo Jacek Malczewski Tamara Łempicka SZTUKA

De Lempicka w Konstancinie

Niezależna, pewna siebie, skandalizująca, świadomie kreująca swój wizerunek. Czwarta na świecie najlepiej sprzedająca się artystka. Niby wszyscy znają jej twórczość, ale najczęściej tylko najbardziej charakterystyczny okres paryski. Jej pełniejszy wizerunek prezentuje wystawa "Tamara Łempicka a art Deco" w Villi la Fleur w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka malarstwo wystawa Konstancin SZTUKA Michał Nowak Dwójka

"Tamara Łempicka cały czas pracowała nad swoim rozwojem"

- Obecny rok można nazwać rokiem Tamary Łempickiej, ponieważ otwarto aż trzy wystawy poświęcone malarce. Na naszej wystawie skupiliśmy się wyłącznie na malarstwie i jest to z założenia ekspozycja dająca możliwość bezpośredniego obcowania z obrazami. To mała monografia, gdzie mamy cały rozwój Tamary Łempickiej od lat 20. aż do 60. - mówił w Dwójce Światosław Lenartowicz, kurator wystawy "Łempicka", którą od 9 września możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Muzeum Narodowe w Krakowie Jakub Kukla KULTURA

Art déco: przełom w designie i myśleniu o pięknie

Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny). Art déco rozpowszechnione w latach 1919-1939 do dzisiaj ma wielką grupę wielbicieli.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Tamara Łempicka architektura malarstwo design Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara Trójka art déco

Sukces wystawy "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" 

Jeszcze przez kilka dni w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać pierwszą w Polsce wystawę poświęconą osobie i twórczości malarki Tamary Łempickiej. - Wystawa cieszy się olbrzymią popularnością. Odwiedziło ją już blisko 70 tys. osób. W ostatnich dniach jej trwania spodziewamy się kolejek - mówi w Czwórce Katarzyna Mieszkowska, dyrektor muzeum. 
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Lublin KULTURA malarstwo Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Obrazy i pamiątki po Tamarze Łempickiej w Lublinie

Osobisty szkicownik, podróżna paletka malarska, biżuteria, torebka wieczorowa oraz fotografie – m.in. te pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej będzie można zobaczyć od 18 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie "Tamara Łempicka – kobieta w podróży". Jeden z eksponatów, za decyzją prawnuczki artystki Marisy de Lempickiej, zostanie przedmiotem licytacji, z której dochód będzie przekazany na pomoc przybyłym do Lublina uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler dzieła sztuki Tamara Łempicka SZTUKA wystawa Lublin uchodźcy Ukraina pomoc muzeum