Polskie Radio
Section05
Tamara Łempicka

Stryjeńska. 47. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

Kama Zboralska podsumowuje rok 2022 na polskim rynku sztuki

- Inwestowanie w sztukę to inwestowanie w siebie. Ani sztabka złota, ani akcja giełdowa nie ma tej wartości dodanej, jaką ma sztuka, i nie trzeba być osobą bardzo majętną, żeby zainteresować się sztuką - mówiła Kama Zboralska, współinicjatorka i autorka rankingów Kompas Sztuki oraz Kompas Młodej Sztuki, dyrektorka Warszawskich Targów Sztuki, jedna z najważniejszych promotorek młodych polskich artystów. Wspólnie podjęliśmy próbę podsumowania roku 2022 na rynku sztuki w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka malarstwo Jacek Malczewski Tamara Łempicka SZTUKA

De Lempicka w Konstancinie

Niezależna, pewna siebie, skandalizująca, świadomie kreująca swój wizerunek. Czwarta na świecie najlepiej sprzedająca się artystka. Niby wszyscy znają jej twórczość, ale najczęściej tylko najbardziej charakterystyczny okres paryski. Jej pełniejszy wizerunek prezentuje wystawa "Tamara Łempicka a art Deco" w Villi la Fleur w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka malarstwo wystawa Konstancin SZTUKA Michał Nowak Dwójka

"Tamara Łempicka cały czas pracowała nad swoim rozwojem"

- Obecny rok można nazwać rokiem Tamary Łempickiej, ponieważ otwarto aż trzy wystawy poświęcone malarce. Na naszej wystawie skupiliśmy się wyłącznie na malarstwie i jest to z założenia ekspozycja dająca możliwość bezpośredniego obcowania z obrazami. To mała monografia, gdzie mamy cały rozwój Tamary Łempickiej od lat 20. aż do 60. - mówił w Dwójce Światosław Lenartowicz, kurator wystawy "Łempicka", którą od 9 września możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Muzeum Narodowe w Krakowie Jakub Kukla KULTURA

Art déco: przełom w designie i myśleniu o pięknie

Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny). Art déco rozpowszechnione w latach 1919-1939 do dzisiaj ma wielką grupę wielbicieli.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Tamara Łempicka architektura malarstwo design Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara Trójka art déco

Sukces wystawy "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" 

Jeszcze przez kilka dni w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać pierwszą w Polsce wystawę poświęconą osobie i twórczości malarki Tamary Łempickiej. - Wystawa cieszy się olbrzymią popularnością. Odwiedziło ją już blisko 70 tys. osób. W ostatnich dniach jej trwania spodziewamy się kolejek - mówi w Czwórce Katarzyna Mieszkowska, dyrektor muzeum. 
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Lublin KULTURA malarstwo Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Obrazy i pamiątki po Tamarze Łempickiej w Lublinie

Osobisty szkicownik, podróżna paletka malarska, biżuteria, torebka wieczorowa oraz fotografie – m.in. te pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej będzie można zobaczyć od 18 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie "Tamara Łempicka – kobieta w podróży". Jeden z eksponatów, za decyzją prawnuczki artystki Marisy de Lempickiej, zostanie przedmiotem licytacji, z której dochód będzie przekazany na pomoc przybyłym do Lublina uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler dzieła sztuki Tamara Łempicka SZTUKA wystawa Lublin uchodźcy Ukraina pomoc muzeum

Najwybitniejsze dzieła, największych twórców. Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury"

Wystawa zatytułowana "Elementarz Polskiej Kultury" przedstawia dzieła, które zyskały międzynarodowy rozgłos. Wszystkie z nich reprezentują twórców, których renoma przekroczyła granice naszego kraju. Wystawa podzielona jest na jedenaście sekcji. Każda z nich przybliża jedną dziedzinę kultury: film, architekturę, literaturę czy nowe technologie. Co jeszcze znajduje się na ekspozycji?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA malarstwo architektura Andrzej Wajda Czesław Miłosz Tamara Łempicka Katarzyna Cygler wystawa

Autokreacja i miłość do Polski. Tamara Łempicka widziana oczami prawnuczki

Tamara Łempicka po raz kolejny wzbudza zainteresowanie u szerokiej publiczności – tym razem z racji spektakularnych i rekordowych sprzedaży jej prac na aukcjach. Dziś dalsza część opowieści o tej znakomitej artystce, którą Marisa de Lempicka, jej prawnuczka, snuje w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka KULTURA SZTUKA malarstwo wspomnienie Trójka

Tamara w rodzinie. Marisa de Lempicka gościem "Klubu Trójki"

To było szczególne wydanie audycji. Jego najważniejszą częścią był wywiad przeprowadzony przez Aleksandrę Kaczkowską z Marisą Doporto vel de Lempicką – prawnuczką Tamary Łempickiej, najsłynniejszej malarki epoki art déco. – Była prawdziwą wielką damą, wspaniałą kobietą. Miała w sobie niesamowicie dużo siły. Gdy ją poznałam, miała ponad 70 lat, ale ta siła ciągle w niej była, otaczała ją niesamowita aura, jakiej nigdy u nikogo nie spotkałam – wspominała.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka SZTUKA KULTURA malarstwo biografia

Prace Tamary Łempickiej i artystów z Ecole de Paris na Zamku w Książu

Wystawa „Paryż był kobietą” w wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, oddziale Zamku Książ, prezentuje dzieła ze zbiorów muzeum Villa la Fleur. Na ekspozycji można zobaczyć obrazy, rysunki i rzeźby m.in. Tamary Łempickiej, Mojżesza Kislinga, Meli Muter, Ludwika Markusa, Eugeniusza Zaka, Henriego Haydena, Jeana Lambert-Ruckiego i Nadii Leger.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Zamek Książ Paryż Montparnasse