My "po/piśmienni". 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 11:00
Tytuł tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania nawiązuje do książki Jacka Dukaja „Po piśmie”, w której autor przedstawia wizję nadchodzącej epoki post piśmiennej, kiedy to „technologie bezpośredniego transferu wrażeń zmysłowych” pozwolą na przekazywanie ludzkich przeżyć bez pośrednictwa języka – żywego słowa i literatury. Czy w tym świecie będzie miejsce na sztukę opowiadania? A jeśli tak, to w jakiej formie? O tym porozmawialiśmy z naszymi Gośćmi Poranka – Beatą Frankowską i Jarosławem Kaczmarkiem – współzałożycielami Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”.
Audio
 • O 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania mówią organizatorzy - Beata Frankowska i Jarosław Kaczmarek
15. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania, 2020
15. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania, 2020Foto: Czarli Bajka

Zapytani o formułę tegorocznych spotkań, organizatorzy odpowiadają: „Do końca wierzyliśmy, że uda nam się spotkać na żywo. Po to, by posłuchać historii. By zanurzyć się we wspólnej rzece przeżyć. By – choć na chwilę – zażyć bezpośredniej wspólnoty opowiadania i słuchania. Ale musimy uznać, ze smutkiem, że w tym roku nie jest to możliwe. Przenosimy festiwal do Internetu, z nadzieją, że podążycie tam z nami.”

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie odbywa się od 2006 roku. Organizatorem Festiwalu jest grupa artystów żywego słowa, edukatorzy i badacze tradycji oralnych – Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.” To najdłużej działające w Polsce stowarzyszenie zajmujące się praktykowaniem i upowszechnianiem sztuki opowiadania. W tym roku po raz pierwszy od piętnastu lat, organizatorzy zmuszeni byli do przeniesienia wydarzenia do sieci.

- Sytuacja wymaga od słuchaczy specjalnego podejścia, mam nadzieję, że nasi fani znajdą czas, by przygasić światło, skupić się na tych opowieściach. Będziemy mieli bardzo dobry dźwięk. Będzie można zamknąć oczy i posłuchać opowieści – mówił Jarosław Kaczmarek.

W wirtualnej odsłonie festiwalu pojawią się także zagraniczni goście. Choć do ostatniej chwili zakładano, że przyjadą do Polski, zaistniała sytuacja kazała im dzielić się z nami opowieściami z ich krajów. To m.in.:

Mats Rehnman – jeden z ojców festiwalu. Od nastania pandemii eksperymentuje z formą – słowo wzbogaca obrazem (jest ilustratorem)

Peter Chand – najlepiej czuje się w opowieściach interaktywnych, dlatego jego wystąpienie zakłada formułę, w której widzowie będą mogli brać czynny udział w kreowaniu historii (poprzez platformę internetową)

Ciekawe, że temat tegorocznego festiwalu został wymyślony jeszcze przed pandemią. Wraz z jej nadejściem nabrał nowego, silniejszego znaczenia. Poczucie straty wynikające z braku bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem doskwiera prawdopodobnie każdemu. Na takim kontakcie do tej pory opierał się Festiwal Sztuki Opowiadania.

- Dla nas jest to zupełnie inna forma. Kiedy nagrywaliśmy opowieści przed kamerą, nie czułem się opowiadaczem, raczej performerem. Będzie nam brakowało bezpośredniego kontaktu z odbiorcą, ale zrobimy wszystko, by tego żywego ducha opowieści zachować! – mówił Jarosław Kaczmarek.

Jednak w tej wizji przyszłości opowiadacz widzi także pozytywne aspekty. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, jaka będzie technologia przekazu przeżyć za trzydzieści lat. Być może pojawi się coś, co pozwoli słuchaczowi całkowicie zanurzyć się w kosmosie narracji opowiadacza? Nie tylko usłyszeć, ale wszelkimi zmysłami poczuć jego historię?

Przeczytaj: Sztuka opowiadania: drzwi do świata dialogu

Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

 • o 8.10 “Autochtonka” – Ola Turkiewicz opowiada o swoim internetowym spektaklu prezentującym współczesne kompozycje i hybrydowe aranżacje inspirowane muzyczną spuścizną przodków artystki
  Posłuchaj
  06:02 [i] 14.11 Ola Turkiewicz - Autochtonka.mp3 Autochtonka - Ola Turkiewicz opowiada o spektaklu bazującym na muzycznej spuściźnie swoich przodków (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • o 8.35 o 3. Konkursie Heligonistów Województwa Małopolskiego, w tym roku odbywającym się online, mówił jego koordynator Aleksander Smaga z Małopolskiego Centrum Kultury “Sokół” w Nowym Sączu;
  Posłuchaj
  08:00 14.11 Konkurs Heligonistów woj. Małopolskiego Poranek Dwójki.mp3 3. Konkursie Heligonistów Województwa Małopolskiego, w tym roku odbywającym się online, opowiada jego koordynator Aleksander Smaga (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • ok. 9.10 rozmowa Mateusza Dobrowolskiego ze Stef Conner – wokalistką i lirniczką, autorką albumu Riddle Songs, bazującego na staroangielskich tekstach
  Posłuchaj
  04:39 [i] 14.11. Stef Conner - Riddle Songs.mp3 O albumie Riddle Songs, bazującym na staroangielskich tekstach, opowiada autorka - Stef Conner (Dwójka/Poranek Dwójki)
    

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 14.11.2020

Godzina emisji: 9.25

Czytaj także

Meddah - turecki teatr jednego aktora

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 21:38
O wyjątkowym zjawisku epickiego teatru jednego aktora,  opowiadała w dzisiejszym "Poranku Dwójki" dr Agnieszka Aysen Kaim - orientalistka, turkolożka, opowiadaczka współpracująca ze Stowarzyszeniem Studnia O.
rozwiń zwiń