Andrzej Boreyko zaprasza na sylwestra z Filharmonią Narodową

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 13:46
W "Poranku Dwójki" zaprosimy na transmisję Koncertu Sylwestrowego w Filharmonii Narodowej i wyjątkowy, pełen niespodzianek wieczór. Jedną z nich jest z pewnością współczesna premiera symfonicznego dzieła polskiego neoromantyka - Romana Statkowskiego.
Andrzej Boreyko
Andrzej BoreykoFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jego zapomniany Polonez B-dur nie został wydany za życia autora, zachował się w rękopisie z archiwum w Wilnie i z inicjatywy Andrzeja Boreyki - dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej  - został przygotowany specjalnie na koncert sylwestrowy.

Ponadto w programie znajdzie się urocza stylizacja walca dokonana przez Władysława Szpilmana tuż przed wybuchem II wojny światowej. Nie zabraknie też dzieł rodziny Straussów, a wśród nich licznych polek, jedną zaś, dowcipną i do dziś popularną Polkę-pizzicato bracia Johann Jr i Josef napisali wspólnie. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Maestro Andrzej Boreyko, który o godz. 8.30 opowie o tym koncercie niosącym wiarę w lepszy 2021 rok.

O 9.30 usłyszymy się z Emilią Sitarz - pianistką tworzącą wraz z Bartkiem Wąsikiem zespół Lutosławski Piano Duo. Grają na dwa fortepiany i cztery ręce, a w najbliższą sobotę zaprezentują w Domówce z Dwójką repertuar "bardzo zimowy". Szczegóły w rozmowie z pianistką. 

W audycji także zaprosimy do Teatru Stanisławowskiego w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich na koncert noworoczny. Pełne humoru arie i sceny zbiorowe z najsłynniejszej opery Gioacchina Rossiniego wykonają soliści Polskiej Opery Królewskiej wraz Orkiestrą POK, którą poprowadzi Dawid Runtz.

Purystów językowych zainteresuje być może sylwestrowy teleturniej, w którym pytania zadadzą m.in. Łukasz Orbitowski czy Maciej Orłoś.

Nie zabraknie też konkursu "Do 3 razy sztuka" oraz "Płyty tygodnia".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w czwartek (31.12) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

Czytaj także

Dwójka na sylwestra. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: to będzie muzyczna podróż

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 15:15
- Jestem dumna i cieszę się, że Polskie Radio i Dwójka są zawsze w Wiedniu obecne i nasi słuchacze mogą słuchać tego, co każdego roku przygotowują na ten koncert wiedeńczycy wraz z kolejnymi zapraszanymi dyrygentami - powiedziała w Polski Radiu 24 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor i redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń