Festiwal Nowe Epifanie. Łukasz Kozak: to zupełnie nowe oblicze naszego programu muzycznego

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 11:10
- Mamy to szczęście w nieszczęściu ze względu na pandemię, że możemy robić koncerty w specyficznej lokacji, bo nie musimy przejmować się umieszczeniem publiczności. Wobec tego zdecydowaliśmy się na Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki. Czyli muzycy będą występować we wnętrzach wypełnionych świadectwami czegoś, co moglibyśmy uznać za apokalipsy przeszłości - mówił kurator muzyczny Festiwalu Nowe Epifanie.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
09:53 Poranek Dwójki 25.02.2021 epifanie.mp3 Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak o programie muzycznym 12. Festiwalu Nowe Epifanie (Poranek Dwójki) 
nowe_epifanie_2021.jpg
"Któż zdoła się ostać?". Festiwal Nowe Epifanie po raz dwunasty

Tegoroczny, 12. interdyscyplinarny Festiwal Nowe Epifanie (17.02-28.03) poświęcony jest tematyce apokalipsy. Hasło wydarzenia to "Któż zdoła się ostać?". - Nasz program również związany jest z różnymi, powiedzmy, wymieraniami w muzyce: wymieraniami stylu albo nawet wymieraniami bezpośrednio opowiadanymi w utworach, czyli pieśni śpiewane w czasach zarazy albo pieśni śpiewane w obliczu przeświadczenia o nadchodzącym końcu świata - tłumaczył Łukasz Kozak.

Śmierć instrumentów i kultury muzycznej

A to wcale nie koniec wątków, które pojawią się w tegorocznym programie. - Dwa koncerty będą poświęcone wymieraniu instrumentów, których szczyt i końcówka popularności przypadały na połowę i drugą połowę XVIII wieku. Takimi instrumentami były klawikord i viola da gamba. Będą to więc programy ostatnich wielkich piewców tych instrumentów, a mianowicie Carla Philippa Emanuela Bacha, jeśli chodzi o klawikord oraz Karla Friedricha Abla, jeśli chodzi o violę da gamba - wymieniała Sonia Wronkowska, druga z kuratorów części muzycznej 12. Festiwal Nowe Epifanie.

No i wreszcie śmierć całej kultury muzycznej, której będzie poświęcony program "Grywanie czerwonego skrzypka. - Usłyszymy w nim polską muzykę tradycyjną, muzykę skrzypcową w wykonaniu Mateusza Kowalskiego, ucznia ostatnich wielkich skrzypków polskiej tradycji ludowej - dodała Sonia Wronkowska.

Z powodu pandemii na tegorocznym festiwalu wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy, m.in. znany z anteny Dwójki Adam Strug. Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak (kuratorzy programu muzycznego 12. Festiwalu Nowe Epifanie)

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 8.30

pg

Czytaj także

POLIN Music Festival w tym roku online

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 10:00
- Podczas festiwalu podróżować będziemy po sporej części Europy. Muzyczna podróż wiodła będzie ze Szwajcarii, przez Belgię, Polskę, Ukrainę aż do Stanów Zjednoczonych - mówił w Dwójce Kajetan Prochyra, kurator tegorocznego POLIN Music Festival.
rozwiń zwiń