Festiwal Misteria Paschalia. Muzyczna podróż poza granice Europy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 10:25
- Programowanie festiwalu w czasach pandemii to niesamowite wyzwanie. Zastanawialiśmy się, czy nie zrobić formuły przejściowej i nie zaprosić wyłącznie lokalnych artystów. Stwierdziliśmy jednak, że czasy są tak niepewne, że nie będziemy rezygnować z linii programowej, którą realizujemy od 2017 r. i zgodnie z założeniem zrobić edycje iberyjską - mówiła Joanna Broniec z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: materiały prom.

Posłuchaj
06:24 Poranek Dwójki 2.03.2021 misteria.mp3 O programie tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia (Poranek Dwójki) 

1 kwietnia rozpocznie się tegoroczny festiwal Misteria Paschalia. We wtorek (2.03) Krakowskie Biuro Festiwalowe ogłosiło program wydarzenia i zaprasza na kolejną muzyczną podróż, tym razem poza granice Europy.

Na festiwal złoży się w tym roku 5 koncertów. Początek w Wielki Czwartek, a zakończenie tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny. Zabrzmi muzyka iberyjskiego kręgu kulturowego, zarówno jego europejskie, jak południowoamerykańskie emanacje. Od twórczości mniszek w średniowiecznych klasztorach hiszpańskich, poprzez najważniejsze dzieła muzyki portugalskiej XVIII wieku, po pełne rdzennych wpływów utwory muzyczne rozbrzmiewające w Nowym Świecie w pierwszych latach baroku.

Sam festiwal będzie mieć hybrydowy przebieg - tłumaczyła na antenie Dwójki Joanna Broniec z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Rozmawiała: Justyna Nowicka

Gość: Joanna Broniec (Krakowskie Biuro Festiwalowe)

Data emisji: 2.03.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

pg

Czytaj także

Misteria Paschalia. Światowa premiera renesansowego dzieła

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 10:44
"Lamentacje" Wacława z Szamotuł, zrekonstruowane przez lutnistę Marca Lewona, będą miały swoje światowe prawykonanie podczas tegorocznego 15. Festiwalu Misteria Paschalia. - Moim zdaniem to muzykologiczna sensacja. Mam nadzieję, że muzycznie będzie podobnie - mówił w Dwójce Paweł Szczepanik z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
rozwiń zwiń