Misteria Paschalia. Światowa premiera renesansowego dzieła

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 10:44
"Lamentacje" Wacława z Szamotuł, zrekonstruowane przez lutnistę Marca Lewona, będą miały swoje światowe prawykonanie podczas tegorocznego 15. Festiwalu Misteria Paschalia. - Moim zdaniem to muzykologiczna sensacja. Mam nadzieję, że muzycznie będzie podobnie - mówił w Dwójce Paweł Szczepanik z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Audio
  • Paweł Szczepanik o światowym prawykonaniu zrekonstruowanego dzieła Wacława z Szamotuł "Lamentacje" na Festiwalu Misteria Paschalia 2018 (Poranek Dwójki)
Lutnia
LutniaFoto: Petr Klempa/Shutterstock

Misteria Paschalia 1200.jpg
Misteria Paschalia na antenie Dwójki

Dzieło zostanie zaprezentowane na koncertach w Krakowie i w miejscu narodzin kompozytora. W Wielki Czwartek (29.03) w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się jego światowe prawykonanie, a dzień później utwór zabrzmi w kościele św. Krzyża w Szamotułach.

- Będzie to też pierwszy odprysk Festiwalu Misteria Paschalia poza Krakowem i mam nadzieję, że ten pomysł będzie się dało realizować również w kolejnych latach - podkreślał Paweł Szczepanik.

Zrekonstruowane "Lamentacje" Wacława z Szamotuł Marc Lewon wykona z towarzyszeniem zespołu Cracow Singers pod dyrekcją Agnieszki Budzińskiej-Bennett.

Jak wyglądały poszukiwania materiału muzycznego do rekonstrukcji utworu ("różne elementy były rozsiane po całej Europie")? Co świadczy o uznaniu dla kompozytorskich zdolności Wacława z Szamotuł (ok. 1524 - ok. 1560) w ówczesnej Europie? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawia: Justyna Nowicka

Gość: Paweł Szczepanik (Krakowskie Biuro Festiwalowe)

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 8.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

Gruppo di Tempera i muzyczne polskie odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 10:00
- Chcieliśmy zrobić coś polskiego, szczególnie dlatego, że jest paru kompozytorów, Tadeusz Szeligowski czy Michał Spisak, kompletnie nieznanych w Europie - opowiadał Sebastian Aleksandrowicz z Gruppo di Tempera o najnowszej płycie zespołu "Polish Music for Winds and Piano".
rozwiń zwiń