"Intermission" - słowem, dźwiękiem i obrazem o rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 14:03
- Podjęliśmy próbę stworzenia interdyscyplinarnej pracy, gdzie słowo uzupełniane jest przez dźwięk i częściowo przez obrazy. Wszystkie te pola się przenikają i obraz jest bardzo różnorodny - mówiła o publikacjach "Intermission", będących zapisem współczesnych problemów, dyrektor Unsound Festival Gosia Płysa.
plakat Intermission
plakat "Intermission"Foto: mat. prasowe

Posłuchaj
11:32 Poranek Dwójki 23 marzec 2021 09_29_32.mp3 Rozmowa o publikacji "Intermission" Unsound (Poranek Dwójki)

 

Album "Intermission" Unsound dedykowany jest pamięci tragicznie zmarłej SOPHIE - szkockiej producentce, wokalistce i dj-ce. SOPHIE zginęła w wypadku 30 stycznia 2021 roku. Była i pozostanie jedną z ulubionych artystek festiwalu. Na Unsoundzie pojawiła się kilka razy, zarówno w Krakowie, jak i w Nowym Jorku, a każdy jej występ był wspaniałym doświadczeniem.

Albumowi towarzyszy też książka "Intermission", całość to wspólnie stworzona mapa - przy jej pomocy można poruszać się po dziwnym świecie, w którym obecnie wszyscy żyjemy, a który ulega zasadniczym przemianom, zwłaszcza na poziomie relacji. - Jest nadzieja, że uda się zbudować na nowo poczucie wspólnoty, które towarzyszyło nam, kiedy braliśmy udział w wydarzeniach muzycznych czy w festiwalach - zaznaczył redaktor książki Michał Gulik.

Czytaj także:

- Z tym wszyscy musimy się zmierzyć: jak zbudować wspólnotę artystów, ale też szerzej wspólnotę, w której ci słabsi nie zostaną wykluczeni - mówił gość Dwójki. - Ludzie z branży kulturalnej znaleźli się bez pracy, w bardzo trudnej sytuacji. To na pewno jest zadanie dla nas wszystkich w nadchodzącym roku.

Źródło: Unsound Festival/Jlin x SOPHIE - JSLOIPNHIE

Płyta "Intermission" to nie przypadkowa składanka, ale spójna i przemyślana całość, wydana na podwójnym winylu oraz w formie cyfrowej. Raz zaprasza do medytacji i uspokaja, a kiedy indziej pobudza i wzmaga grozę. Usłyszymy na niej materiały najciekawszych współczesnych artystów i artystek, elektronicznych oraz eksperymentalnych, to jednak nie wszystko. - Na płycie pojawiają się nagrania terenowe z lockdownu, dźwięki protestów, rejestrujące przyrodę - podkreśliła Gosia Płysa

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Gosia Płysa (dyrektor festiwalu Unsound), Michał Gulik (redaktor Michał Gulik)

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Wiosna na ścieżce dźwiękowej

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 12:30
Pierwszy dzień wiosny, a zatem w audycji "Muzyka w kadrze" szukaliśmy wiosny na ścieżkach muzycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

World Standard. W poszukiwaniu muzyki uniwersalnej

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 15:58
Jak przenieść uniwersalizm języka Esperanto na język muzyczny? Na to pytanie starał się odpowiedzieć Sohichiro Suzuki, gdy rozpoczynał swoją artystyczną działalność pod nazwą World Standard. Sprzeciwiając się panującej w latach 80. modzie na syntezatory i uciekając od napierającej nowej fali, postanowił stworzyć własny styl, który dziś, po prawie 40 latach, wydaje się być bardziej ponadczasowy niż kiedykolwiek.
rozwiń zwiń