Koreanki w Twoim domu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 10:30
- Kino koreańskie miało tendencję do popadania w stereotypy i szufladkowania swoich bohaterek. Teraz robi się rzeczywiście ciekawie, a postaci stają się wielowymiarowe. To staraliśmy się oddać w naszym przeglądzie. Jest tam zarówno kino autorskie, ale też kino akcji i film reprezentujący Koreę Północną – mówiła Jagoda Murczyńska, odpowiedzialna za program przeglądu „Koreanki” w ramach festiwalu Pięć Smaków.
Audio
  • Pięć Smaków w domu - oferta online festiwalu Pięć Smaków (Dwójka/Poranek Dwójki)
Plakat Pięć smaków w domu
Plakat "Pięć smaków w domu"Foto: mat. pras.

Choć Korea jest wciąż miejscem, gdzie różnice płciowe wiążą się z dyskryminacją, według Murczyńskiej staje się obecnie ośrodkiem, w którym emancypacja kobiet jest coraz bardziej widoczna i powszechna. Koreanki walczą z problemem mobbingu w pracy. Wzmaga się także kulturowa (wręcz popkulturowa!) fala walki z promowaniem nieosiągalnych ideałów piękna, budowanego przez przemysły kosmetyczne.

- Filmy, które wybraliśmy pokazują te problemy. Być może w nieoczywisty sposób. To nie są manifesty społeczno-polityczne. Przedstawiają indywidualne historie osób skupiających się na danym momencie życia, w którym się znajdują. Mamy np. film o bohaterce, która swoim życiem sprzeciwia się ekonomicznemu pędowi, niebotycznie windującemu ceny mieszkań w Korei.

Sukces filmu „Parasite” świadczy o rosnącej popularności kina koreańskiego. Co wpływa na ten sukces? Jagoda Mruczyńska uważa, że Koreańczycy mają świeże spojrzenie na rzeczywistość, potrafią też zaskakująco jak na zachodnie standardy, lecz udanie, łączyć filmowe gatunki.

Cykl sześciu filmów z cyklu „Koreanki” można obejrzeć na platformie Pięć Smaków w domu do 19 maja 2021.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 10.04.2021

Godzina emisji: 07.50