"Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego". Od komponowania do gotowania

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:30
- Gioacchino Rossini specjalizował się w różnych rodzajach mięs. Do dziś słynne są filety wołowe à la Rossini. Na całym świecie przywołuje się to jako recepturę mistrza. My również przywołujemy filety wołowe w naszej sztuce. Gdy spektakl był grany na żywo, można było nawet dostać przepis - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Babińska, reżyserka spektaklu operowego "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego".
Gioachino Rossini
Gioachino Rossini Foto: Shutterstock/Olga Popova

Posłuchaj
12:44 Poranek Dwójki 6.05.2021 rossini.mp3 Natalia Babińska o spektaklu operowym "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego" (Poranek Dwójki) 
Jerzy Stuhr 1200.jpg
Jerzy Stuhr: w "Cyruliku" chcę uciec od stereotypów

Spektakl przygotowany w Operze na Zamku w Szczecinie będzie można obejrzeć online w sobotę 8 maja. Gioacchino Rossiniego zobaczymy w kuchni, bo mistrz opery zrezygnował już z kariery muzycznej. Nie jest tajemnicą, że Rossini rzeczywiście był genialnym kucharzem, a w pewnym momencie swojego życia przestał komponować.

- To była kuchnia wymyślna, fantastyczna, z wieloma dodatkami, których na co dzień nie mamy na stole. Łączenie mięsa, trufli, czasem ad hoc wymyślanych przez niego cudownych potraw, które dzisiaj brzmią trochę jak eliksiry - opowiadała Natalia Babińska, która jest także autorką scenariusza "Tajemnic kuchni mistrza Rossiniego".

Jak na słynnego autora opery buffa przystało, zapowiadany w audycji spektakl obfituje w komiczne sytuacje. - Moim zdaniem w teatrze operowym cały czas mamy za mało komedii. Mi tego komizmu brakuje. Zresztą zrobić komedię jest bardzo trudno i część twórców w ogóle się za to nie zabiera, a dla mnie jest to właśnie wymiar warsztatu reżysera. Ja mam w sobie dużą potrzebę robienia takich rzeczy, najlepiej jeszcze w sposób eksperymentalny - tłumaczyła reżyserka.

"Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego" dostępne będą online od 8 do 16 maja.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Natalia Babińska (reżyserka)

Data emisji: 6.05.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Anna Radziejewska: to nagranie "Cyrulika" wywołuje mój uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 17:00
- W tej interpretacji opery Gioacchino Rossiniego jest rodzaj gigantycznej swobody i nonszalancji. Słuchając tego nagrania, śmieję się od początku do końca - znakomita śpiewaczka opowiadała w Dwójce o swojej ulubionej wersji "Cyrulika sewilskiego".
rozwiń zwiń