Marlena Gabryszewska: mam nadzieję, że tęsknota widzów za kinem jest duża

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 14:00
- Ostatnie półtora roku mojej prezesury to pasmo nieustających wyzwań, ale myślę, że dobrze sobie poradziliśmy, ponieważ nie zostało zamknięte ani jedno kino studyjne w Polsce. Nie możemy jednak spocząć na laurach, odbudowywanie pozycji, którą mieliśmy przed pandemią, potrwa co najmniej kilkanaście miesięcy - mówiła Marlena Gabryszewska, szefowa Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Master1305

Posłuchaj
12:22 Poranek Dwójki 21.05.1921. godz.8.30.mp3 Marlena Gabryszewska o stanie kin studyjnych w Polsce (Poranek Dwójki)

 W pandemicznej rzeczywistości sytuacja kin była bardzo niepewna. Problemy miały zarówno małe kina, jak i gigantyczne multipleksy. Teraz, gdy rząd przyspieszył otwarcie kin dla widzów, w reżimie sanitarnym pierwsze ruszają małe kina.

- U nas przyspieszenie nie wywołało tak dużych komplikacji, jak w dużych sieciach kinowych, ponieważ logistyka otwarć małych obiektów jest dużo łatwiejsza - wyjaśniła Marlena Gabryszewska. - Jesteśmy stowarzyszeniem kin studyjnych i zawsze będzie nas cieszyła możliwość prowadzenia tradycyjnej działalności, czyli zaproszenie widzów na doskonałe filmy do naszych sal.

Czytaj także:

Małe kina studyjne mają również jeszcze jeden powód do radości. Mija rok od czasu powstania platformy streamingowej mojekino.pl. - Ta platforma okazała się bardzo przydatna i dla widzów, i dla kiniarzy, którzy mogli mieć przynajmniej jakieś minimalne przychody z działalności online, a widzowie uzyskali dostęp do filmów nieco bardziej ambitnych niż te, które prezentują inne platformy streamingowe - dodała Marlena Gabryszewska. Przyznała jednak, że miało to pewien niepożądany wpływ. - To było powodem, że trochę zatarły się różnice repertuarowe pomiędzy kinami studyjnymi a multipleksami.

Teraz mojekino.pl będzie spełniało inną rolę. - Platforma będzie przestrzenią do hybrydowych działań. Mamy już potwierdzenie od kilku festiwali, które organizowaliśmy na tej platformie w ubiegłym roku, że chcą również w przyszłości w tej formie działać. Mam tu na myśli takie fantastyczne projekty jak Watchdogs, Sputnik Film Festiwal czy Festiwal Filmów Ukraińskich - wyliczała prezeska Stowarzyszenia.

Połowa obłożenia foteli kinowych to również wyzwanie dla małych kin. Mają one jednak swoje sposoby na ten problem. - Pod koniec maja wchodzi dużo premier oscarowych, zwykle są one w styczniu lub w lutym, ale z powodu pandemii wszystko się przesunęło. Chociaż teraz będziemy konkurować z pogodą i pozostaje tylko mieć nadzieję, że tęsknota widzów za kinem jest duża - dodała.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Marlena Gabryszewska (prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych)

Data emisji: 21.05.2021

Godzina emisji: 8.30

mw

Czytaj także

"Uczeń". Indyjski dramat, który zachwycił świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 15:35
"The Disciple", czyli "Uczeń", to indyjski dramat, którego bohater Sharad Nerulkar poświęcił całe życie, aby zostać śpiewakiem indyjskiej muzyki klasycznej. Z upływem lat Sharad zaczyna się zastanawiać, czy osiągnięcie doskonałości jest w ogóle możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomen "Minari"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 10:53
W audycji opowiadaliśmy o kameralnym obrazie, który zdobył uznanie Amerykańskiej Akademii Filmowej.
rozwiń zwiń