Wschód Kultury - Inne Brzmienia. "Staramy się inspirować do poszukiwań tego, co najciekawsze"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 10:37
- Prezentujemy zarówno tuzów, prekursorów poszczególnych gatunków muzycznych, jak i nietypowe połączenia. Staramy się zestawiać na jednej scenie artystów dużych i rozpoznawalnych, jak i debiutantów, którzy wywołują w muzyce ciekawe, nowe wibracje - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Wojciechowska, dyrektorka festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.
Festiwal Wschód Kultury 2021 - Rzeszów, Lublin, Białystok
Festiwal Wschód Kultury 2021 - Rzeszów, Lublin, BiałystokFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
11:34 Poranek Dwójki 22.06.2021 wschód kultury.mp3 Agnieszka Wojciechowska i Grzegorz Rzepecki o festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2021 (Poranek Dwójki) 
big book festival 2021 1200.jpg
Big Book Festival. Paulina Wilk: staramy się zmieniać Polaków w optymistów

Tegoroczne wydarzenie potrwa od 24 do 27 czerwca. Lubelski festiwal to przede wszystkim spotkanie zjawisk muzycznych na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Ale nie tylko.

- Muzyka to tak naprawdę 80 procent festiwalu, natomiast różnych wydarzeń towarzyszących też jest mnóstwo. Zależy nam na jakościowym, fajnym przeżyciu dla wszystkich tych, którzy spędzą w Lublinie te cztery festiwalowe dni - podkreślała Agnieszka Wojciechowska.

Sztuka w wielu aspektach

Bogaty i wielowątkowy program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina (pokazy unikatowych filmów z krajów Partnerstwa Wschodniego) czy literatury. Każdego roku w ramach Wschodniego Expressu wydawane są premierowe tytuły najlepszych wschodnich autorów.

- Ta literatura wydaje się niszowa w Polsce i być może nawet tak jest, ale to jest też swojego rodzaju pozór, ponieważ robi się coraz bardziej popularna. Nawet jak się przegląda ostatnie nagrody literackie, to zawsze znajdzie się jakaś pozycja czy tłumaczenie z Ukrainy bądź z Litwy - wyjaśniał Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury.

Festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia to także sztuka współczesna: wystawy plakatów, fotografia uliczna i design.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Agnieszka Wojciechowska (dyrektorka festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia), Grzegorz Rzepecki (dyrektor Warsztatów Kultury)

Data emisji: 22.06.2021

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Akcent świętuje 40-lecie. "To mariaż młodego środowiska naukowego i artystycznego"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 12:43
- Akcent jest efektem entuzjazmu roku 1980, kiedy ludzie przestawali się bać - Bogusław Wróblewski, założyciel i redaktor naczelny kwartalnika Akcent, na antenie Programu 2 Polskiego Radia opowiadał o początkach periodyku. - Akcent zrodził się z chęci postawienia światu szeregu pytań, na które chcieliśmy znaleźć odpowiedzi wspólnie z autorami i czytelnikami - podkreślił założyciel kwartalnika.
rozwiń zwiń