"Życie brane garściami". Janusz Majewski świętuje 90. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 15:05
- Jeśli rzemieślnik jest artystą, a Janusz Majewski nim jest, to w jego rękach przedmiot zamienia się w dzieło sztuki - mówił o kończącym w czwartek (5.08) 90 lat reżyserze Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy. Program 2 Polskiego Radia włącza się w świętowanie jubileuszu. 
Janusz Majewski jest twórcą takich przebojów kinowych jak Zaklęte rewiry i CK Dezerterzy
Janusz Majewski jest twórcą takich przebojów kinowych jak "Zaklęte rewiry" i "CK Dezerterzy"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
06:51 Poranek Dwójki 5 sierpień 2021 08_08_09.mp3 Dwójka świętuje 90. urodziny Janusza Majewskiego (Poranek Dwójki)

Janusz Majewski przyszedł na świat 5 sierpnia 1931 roku we Lwowie. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej, a karierę rozpoczynał jako autor scenografii filmowych. Jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej. Od roku 2012 pełni funkcję rektora Warszawskiej Szkoły Filmowej. W 2013 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności dydaktycznej.

Film od młodości był jego marzeniem. Udało się je zrealizować w sposób wyczerpujący. W polskiej kinematografii obecny jest już przeszło pół wieku. Janusz Majewski przez dziesięciolecia współpracował z większością polskich aktorów. - Całe pokolenia różnych gwiazd przeszły przez moje filmy - podkreślił jubilat. - Jestem dumny z tego, że mogłem się z nimi spotkać.

Za swój najlepszy okres w pracy zawodowej uważa lata 70. i 80., kiedy powstawały jego najpopularniejsze produkcje: serial "Królowa Bona", filmy "Zazdrość i medycyna" i oczywiście "C.K. Dezerterzy". - Osobiście cenię sobie najbardziej dwa filmy. To są "Zaklęte rewiry", a drugi, który był bardzo szykanowany przez władze i miałem z nim kłopoty, to "Lekcja martwego języka" według powieści Kuśniewicza.

Czytaj także:

Zdaniem Łukasza Maciejewskiego, krytyka filmowego, Janusz Majewski ma nie tylko niezwykły talent, ale także styl. - Ta klasa człowiecza rymuje się z klasą artysty filmowego - zaznaczył. - To wybitny stylista i znawca literatury, sztuki i stylu życia. Obdarzył nas wspaniałymi adaptacjami literackimi i pozostał wierny warsztatowi filmowemu, rzemiosłu.

janusz majewski 1200 PAP.jpg
Janusz Majewski: "Czarny mercedes" będzie miał też wersję serialową

W przeddzień 90. urodzin Janusza Majewskiego ukazała się jego najnowsza książka - zbiór 14 opowiadań zatytułowany "Maleńka". Jak zaznacza autor, część poświęcona pamięci Brunona Schultza utrzymana jest w tonacji poważnej - moll, pozostałe opowiadania zaś są komiczne i wybrzmiewają w tonacji dur.

***

Rozmawiała: Beata Kwiatkowska

Goście: Janusz Majewski (reżyser), Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy), Maria Dębska (aktorka)

Data emisji: 5.08.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki".

Czytaj także

O Festiwalu w Cannes i goszczących tam polskich produkcjach

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 10:02
Po Festiwalu Filmowym w Cannes opadł już kurz, ale nie milkną echa opowieści o konkursowych filmach oraz przedwczesnym werdykcie Spike'a Lee. Wśród 24 konkursowych filmów nie było polskiego kandydata do Złotej Palmy, ale nie znaczy to, że rodzime produkcje nie zostały dostrzeżone na Lazurowym Wybrzeżu.
rozwiń zwiń