Polskie Radio
Section05
Janusz Majewski

Janusz Majewski i studenckie lata w Łodzi z Polańskim i Mrożkiem

- W czasie studiów Janusz Majewski dzielił pokój z Romanem Polańskim. I chyba obaj widzieli "Przygodę człowieka poczciwego" Franciszki i Stefana Themersonów, bo oba te filmy ("Rondo" i "Dwaj ludzie z szafą" - red.) na zupełnie różne sposoby interpretują to niezwykłe, oryginalne, surrealistyczne myślenie - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus. Janusz Majewski zmarł 10 stycznia w wieku 92 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek Janusz Majewski Roman Polański Sławomir Mrożek film polski kino

Wspominamy Janusza Majewskiego. Feliks Falk: był jakby z innej epoki

Janusz Majewski - wybitny reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - zmarł w środę (10.01) w wieku 92 lat. - Reprezentował typ nie tylko dżentelmena, ale również człowieka trochę z innej epoki. Był dla nas wzorem tego, czego już nie mieliśmy po wojnie. Wszystko wokół zszarzało, a on zawsze błyszczał. Było w nim coś takiego, że chciało się mu ukłonić - mówił w Dwójce Feliks Falk, reżyser i przyjaciel Janusza Majewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nowak Aldona Łaniewska-Wołłk Janusz Majewski reżyser kino film polski Wiktor Zborowski Feliks Falk Maciej Stuhr Juliusz Machulski KULTURA FILM odeszli 2024 Dwójka

"Chciałem, aby każdy mój film był inny". Radiowe wspomnienia Janusza Majewskiego

– Zawsze pociągało mnie to, co można było opowiedzieć z jakimś dodatkiem humoru, ale starałem się nie zeskorupieć w jakimś gatunku, nie stać się zaszufladkowanym specjalistą od komedii czy dramatu – opowiadał w jednej z archiwalnych audycji Polskiego Radia Janusz Majewski. Znakomity reżyser filmowy i scenarzysta, autor m.in. "Zaklętych rewirów", "C.K. Dezerterów", zmarł w wieku 92 lat.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Majewski film polski Lwów II wojna światowa PRL literatura reżyser wspomnienie kino

Zmarł Janusz Majewski - reżyser filmów "Zaklęte rewiry" i "C.K. Dezerterzy"

Nie żyje Janusz Majewski, reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, a także wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Do jego najważniejszych filmów należą "Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej", "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów" czy ostatnia fabuła, nagrodzona Srebrnymi Lwami w Gdyni - "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015). 
Zobacz więcej na temat:  Janusz Majewski reżyser film polski kino odeszli 2024 KULTURA FILM

Janusz Majewski: opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza to doskonała inspiracja dla filmu

- Większość filmów opartych na twórczości Jarosława Iwaszkiewicza jest udana, każdy ma w sobie podstawę literacką. To wyraziste ludzkie portrety psychologiczne. Aktorzy chętnie grali takie postaci, w tekście była zawarta ich dokładna analiza. Jako czytelnik szukam u Iwaszkiewicza zanurzenia się w prawdziwą, dobrą prozę - mówił w Dwójce Janusz Majewski.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz kino opowiadanie Janusz Majewski Dwójka Jakub Kukla

Zofia Nasierowska, autorka ikonicznych portretów największych polskich gwiazd

Jest uznawana za jedną z najlepszych fotografek w historii. Miała w dorobku zdjęcia krajobrazowe czy reportażowe, jednak największą i najważniejszą część jej prac stanowią portrety. Była nazywana fotografem polskich gwiazd, a zdjęcia największych gwiazd polskiego teatru i kina jej autorstwa należą dziś do klasyki. W poniedziałek, 24 kwietnia, świętowałaby 85. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia SZTUKA Katarzyna Cygler Trójka Janusz Majewski Zofia Nasierowska

90-lecie studia Barrandov. "Międzynarodowe koprodukcje kręcono tu od lat 30."

- Myślę, że Praga była i wciąż jest idealnym miejscem dla filmowców. W tym mieście można znaleźć zarówno budynki z XI wieku, jak i te całkiem nowoczesne. To sprawia, że na każdym kroku można tutaj natknąć się na ekipę filmową - mówił w Dwójce Jakub Zíka ze studia filmowego Barrandov, które świętuje jubileusz 90-lecia.
Zobacz więcej na temat:  kino Janusz Majewski Monika Zając FILM Dwójka Praga

C.K. Dezerterzy mieli swoje miejsce w historii

35 lat temu, 22 września 1986 roku, odbyła się premiera przezabawnej komedii "C.K. Dezerterzy" w reżyserii Janusza Majewskiego. Film miał swoje dwie części, choćby ze względu na mnogość ciekawych i komicznych zdarzeń grupy cesarsko-królewskich dezerterów w końcu I wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski komedia Janusz Majewski Marek Kondrat Wiktor Zborowski Wojciech Pokora Zbigniew Zapasiewicz Krzysztof Kowalewski Kalina Jędrusik