Smaki Dziedzictwa na EDD 2021

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 10:00
Tegoroczna odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa ma zachęcać do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. 
Audio
 • Smaki Dziedzictwa na Europejskich Dniach Dziedzictwa 2021 (Dwójka/Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Anna Torun

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

W kilkuset miejscach Polski odbywają się dziś wydarzania związane z tegoroczną edycją EDD pt. "Smaki dziedzictwa". "Zwijamy precle, pleciemy chałki, lepimy pierogi i kulamy gumiklyjzy, bo jak mawia przysłowie: przez żołądek do serca", zapowiadają organizatorzy, zapraszając w tym roku do uhonorowania przede wszystkim naszych bogatych tradycji kulinarnych. O konkretnych propozycjach opowiadały w Poranku Dwójki dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie Barbara Zaborowska oraz Agnieszka Szepetiuk-Barańska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

- Tegoroczna edycja koncentruje się nie tylko na materialnych zabytkach przetwórstwa spożywczego, jak młyny czy cukiernie, ale przede wszystkim na niematerialnych, jak przepisy, tradycje, które przez lata królowały na stołach. Pożywienie jest rytuałem, ma swoją symbolikę i magię powstania. Życzylibyśmy sobie jako organizatorzy Dni Dziedzictwa, by ta edycja przypomniała nam o kulturze jedzenia - mówiła Agnieszka Szepetiuk-Barańska.

Dolny Śląsk jest szczególnym miejscem na mapie dziedzictwa kulturowego, terenem skupiającym tradycje wielu grup etnicznych i narodowych. Jednak i w Mławie łączyły się kultury (i smaki!) północy, wschodu i centrum. Ziemia Zawkrzeńska leżała bowiem na styku zaborów.

- W Mławie mieszkali nie tylko Polacy, ale i Żydzi, Niecy i Rosjanie. W kuchi mozemy znaleźć echa wielonarodowościowe! - tłumaczyła Barbara Zaborowska.


Więcej o wielonarodowościowych kuchniach Polski, o tym, czym jest "prażucha", "bugaj" i "z czym to się je?" oraz o atrakcjach kulinarnych przygotowanych na Europejskie Dni Dziedzictwa w audycji Poranek Dwójki! 

Do tego w audycji:

 • Milo Kurtis zaprosił na zbliżający się festiwal Muzyka Świata Warszawa 2021, w programie koncerty: Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, Milo Ensemble feat. Dave Douglas, Asmaaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou oraz Huun-Huur-Tu
  Posłuchaj
  10:19 [ PR2]PR2 (mp3) 18 wrzesień 2021 08-11-25 Poranek Dwójki.mp3 Milo Kurtis zaprasza na festiwal Muzyka Świata Warszawa 2021 (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • O nowych propozycjach widowiskowych od grupy Usłyszeć Taniec opowiadali Małgorzata Mycek oraz Mateusz Wójcik
  Posłuchaj
  03:26 [ PR2]PR2 (mp3) 18 wrzesień 2021 07-34-51 Poranek Dwójki.mp3 Małgorzata Mycek i Mateusz Wójcik o projekcie Usłyszeć Taniec (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Olga Solarz, etnolożka znana z fanpage'a Magia Ludowa Karpat, zaprosiła na Opowieści znad Wiaru w nowo otwartym Uniwersytecie Ludowym w Nowych Sadach
  Posłuchaj
  06:00 [ PR2]PR2 (mp3) 18 wrzesień 2021 08-38-19 Poranek Dwójki.mp3 Olga Solarz opowiada o projekcie Opowieści znad Wiaru oraz inicjatywie otwarcia Uniwersytetu Ludowego w Nowych Sadach (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Połączyliśmy się z Zamościem, gdzie w tym roku gości jubileuszowa, 20. edycja festiwalu Dwa Teatry - wspólnej inicjatywy Teatru Polskiego Radia oraz Teatru Telewizji Polskiej. Małgorzata Szymankiewicz rozmawiała o niej z Wojciechem Tomczykiem 
  Posłuchaj
  09:12 [ PR2]PR2 (mp3) 18 wrzesień 2021 09-13-55 Poranek Dwojki.mp3 Wojciech Tomczyk mówi o festiwalu Dwa Teatry (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Jak stroje ludowe inspirują współczesną modę? O tym można było przekonać się na Pokazach Mody Śląskiej w Bytomiu. Anna Grabińska-Szczęśniak i Joanna Decowska opowiadały o stroju rozbarskim
  Posłuchaj
  06:07 [ PR2]PR2 (mp3) 18 wrzesień 2021 07-51-16 Poranek Dwójki.mp3 Strój rozbarski i Pokazy Mody Śląskiej w Bytomiu (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Wspominalśmy o 26. części serii MUJI 無印良品生活研究所, poświęconej muzyce z Polski. Grają na niej: Michał Żak, Yoko Nozaki, Adam Strug, Janusz Prusinowski, Piotr Piszczatowski, Mateusz Kowalski, Maniucha Bikont, Olga Kozieł, Anna Jurkiewicz, Joanna Popowicz.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 18.09.2021

Godzina emisji: 9.30