Nika Lubowicz zaprasza na wigilijny koncert kolęd

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 12:47
- Byłam jeszcze małą dziewczynką, kiedy tata zaczął dla mnie komponować kolędy. Tak powstała między innymi "Dziewczynka z zapałkami" – jedna z jego pierwszych świątecznych piosenek, która na naszym koncercie również zabrzmi - mówiła w Dwójce wokalistka i pianistka Nika Lubowicz. Artystka wystąpi w wigilijnym koncercie z cyklu "Jazz.PL", na którym zaprezentuje m.in. kolędy autorstwa jej taty.
Nika Lubowicz
Nika LubowiczFoto: Archiwum prywatne

Nika Lubowicz jest wokalistką jazzową, pianistką i dyrygentką chóralną. Na scenie występuje od wczesnego dzieciństwa i jest laureatką licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Współpracuje z wieloma muzykami polskiej sceny jazzowej. Sama pochodzi z zakopiańskiej rodziny o muzycznych tradycjach. Jak mówiła, jej dzieciństwo wypełnione było muzyką. - Inaczej być nie mogło, bo nasi rodzice również są muzykami. Mama prowadzi zespoły i chóry, uczy teorii, a tato gra na skrzypcach i gitarze, a także komponuje i aranżuje. Siłą rzeczy to bardzo wpłynęło na całe nasze życie - opowiadała.

To właśnie kompozycje jej taty usłyszymy podczas wigilijnego koncertu z cyklu "Jazz.PL". Nika Lubowicz wraz z zespołem wykona skomponowane przez niego świąteczne piosenki i kolędy. - Pojawią się zarówno kolędy tradycyjne, które wszyscy doskonale znamy, jak i autorski program, stworzony przez mojego tatę - zapowiadała wokalistka.

Kolędy prosto z Podhala

Jej muzykę wciąż przenikają elementy folkloru podhalańskiego, dlatego pojawi się m.in. kolęda Kanyześ Jezusie malućki, napisana przez Wacława Geigera. - Wacław Geiger był profesorem zakopiańskiej szkoły muzycznej, do której chodziłam wraz z braćmi - opowiadała artystka. - Kiedy pierwszy raz usłyszałam tę kolędę, od razu mocno mnie chwyciła za serce.

Na scenie towarzyszyć jej będzie mąż Sebastian Zając, bracia: Dawid Lubowicz na skrzypcach, Jakub Lubowicz na fortepianie, a także Maciej Matysiak na kontrabasie oraz Patryk Dobosz na perkusji. Dołączy również bratanica Alicja, która wraz z Niką Lubowicz zaśpiewa Dziewczynkę z zapałkami. - Sama śpiewałam tę piosenkę, mając chyba sześć lat. A w tym roku będzie towarzyszyć mi ośmioletnia Alicja, czyli kolejne pokolenie - podkreśliła.


Posłuchaj
09:08 Poranek Dwójki 17.12.2021 Nika Lubowicz.mp3 Nika Lubowicz o wigilijnym koncercie z cyklu "Jazz.PL" (Poranek Dwójki)

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Zapraszamy na wspólne kolędowanie z Niką Lubowicz:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Na koncert Niki Lubowicz w cyklu Jazz.PL zapraszamy do Studia S-3 we wtorek 21 grudnia. Retransmisja koncertu 24 grudnia na antenie Dwójki oraz wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz też:


***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Nika Lubowicz (wokalistka, pianistka, dyrygentka)

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 8.30

Materiał z cyklu "Jazzowa Rozmowa" został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

am

Czytaj także

Aga Derlak: mam potrzebę ciągłego rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 12:35
- Słowo, napisane przeze mnie, to pokłosie pandemii. Te wiersze po prostu dopasowałam do utworów. Nie jest to jednak ani poezja śpiewana, ani melorecytacja. To po prostu piosenki zharmonizowane z rytmiką wiersza - mówiła w Dwójce pianistka jazzowa Aga Derlak, która w piątek (29.10) wraz ze swoim septetem wystąpi w Dwójkowym cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hipokamp". Marek Napiórkowski: zainspirowały mnie nieodgadnione obszary mózgu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 09:59
- Tytuł tej płyty bardzo dobrze wpisał się w to, co na niej nagraliśmy. Bo po raz kolejny opakowałem swoje utwory w nową formę, jak staram się robić od wielu lat. Zarazem mam nadzieję, że jest na niej dominanta moich melodii. Nie robię tego na jakieś wewnętrzne zamówienie, po prostu chcę się dobrze bawić - mówił w Dwójce gitarzysta jazzowy Marek Napiórkowski, który wystąpi w piątek (26.11) w cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń