"Łódź filmowa". Różne atrakcje dla miłośników polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 10:00
- Gdy został studentem łódzkiej filmówki, Krzysztof Kieślowski był już dorosłą osobą o sprecyzowanych poglądach. Od początku wiedział, co chce pokazywać i czym dla niego jest film. Nasza kolekcja jest tworzona od 35 lat, przez ten czas udało się nam pozyskać unikalne dokumenty, np. scenariusz filmu "Eroica" z odręcznymi notatkami reżysera Andrzeja Munka - mówiła w Dwójce Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Plan filmowy na wyciągnięcie ręki.
Plan filmowy na wyciągnięcie ręki. Foto: Shutterstock
  • W Muzeum Kinematografii w Łodzi można oglądać drugą część ekspozycji zatytułowanej "Łódź filmowa".
  • Na wystawie znalazły się m.in. kostiumy, doskonale znane z polskich filmów, a także nagrody za dzieła, które powstawały w Łodzi.
  • Do obejrzenia są również festiwalowe trofea, plakaty i fotosy, a także osobiste pamiątki filmowców.

Od środy (29.12) w Muzeum Kinematografii w Łodzi można oglądać drugą część ekspozycji zatytułowanej "Łódź filmowa", gdzie zwiedzający może poczuć się jak łodzianin z początków XX wieku w mieście atrakcji. Wśród eksponatów znajdą się m.in. kamera Arri 16 mm Piotra Sobocińskiego, indeks studencki Krzysztofa Kieślowskiego oraz mapa łódzkich lokalizacji, które "zagrały" w najsłynniejszych polskich produkcjach.

W rozmowie z dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi Marzeną Bomanowską przenieśliśmy się do pałacu Karola Scheiblera - siedziby instytucji - który jest jedynym miejscem w Polsce chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Dyrektor opowiedziała również o samych eksponatach i szczegółach wystawy.

"Łódź filmowa" już w całości

Jak podkreśliła, jest to dopełnienie pierwszej części ekspozycji. - Teraz proponujemy widzom całość: na parterze prezentujemy dzieje filmowe od początku, czyli od przełomu XIX i XX wieku do wybuchu II wojny światowej, a obecnie, w drugiej części, historię po 1945 roku. Na tej wystawie pokazujemy wiele obiektów pochodzących z instytucji tworzących dzieje filmowej Łodzi, przede wszystkim Szkoły Filmowej, obecnie mieszczącej się przy ulicy Targowej, i trzech wytwórni. Największa to Wytwórnia Filmów Fabularnych, do dziś istnieje Wytwórnia Filmów Oświatowych oraz Studio Semafor, które tworzyło nie tylko filmy animowane dla dzieci - wymieniała.


Posłuchaj
10:47 2021_12_29 09_34_30_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Marzena Bomanowska o wystawie "Łódź filmowa" (Poranek Dwójki)

 

Dobrze znane kostiumy i osobiste pamiątki filmowców

Dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi mówiła, że na wystawie można obejrzeć kostiumy doskonale znane z polskich filmów, a także nagrody za dzieła, które powstawały w Łodzi. - To są kostiumy do "Krzyżaków", "Seksmisji", "Akademii Pana Kleksa". Prezentujemy "Złotą żabę" Camerimage, Orła i inne, nie tylko festiwalowe, trofea, plakaty i fotosy, a także osobiste pamiątki filmowców, bardzo rozmaite - zaznaczyła Marzena Bomanowska.

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marzena Bomanowska (dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi)

Data emisji: 29.12.2021

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Warsztat Formy Filmowej. Niepokorni filmowcy z Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 19:30
- Już jako absolwenci w '73 roku zorganizowaliśmy bardzo ciekawą inicjatywę w Muzeum Sztuki w Łodzi. Mieliśmy profesjonalny wóz transmisyjny ze szkoły filmowej, który w tym samym czasie obsługiwał trzy transmisje z ulicy, warsztatu stolarskiego i rodzinnego domu – opowiadał w Dwójce Józef Robakowski, jeden z założycieli awangardowej grupy artystycznej działającej przy Szkole Filmowej w Łodzi.
rozwiń zwiń