Julia Kociuban z krążkiem "Bacewicz - Tansman"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 11:00
W "Poranku Dwójki" sięgnęliśmy po płytę z dziełami kompozytorów, których łączy miejsce narodzin - Łódź, początkowy język muzyczny, a także zamiłowanie do muzyki kameralnej.
Album Bacewicz - Tansman jest wspólnym projektem pianistki Julii Kociuban i Messages Quartet
Album "Bacewicz - Tansman" jest wspólnym projektem pianistki Julii Kociuban i Messages QuartetFoto: Shutterstock/Blackforest-Photography

Album "Bacewicz - Tansman", zawierający kwintety fortepianowe nieczęsto pojawiające się w koncertowych repertuarach, jest wspólnym projektem pianistki Julii Kociuban i Messages Quartet. Ukazaniu się płyty towarzyszą również koncerty promocyjne.

Na albumie zaprezentowano świetnie przyjęty we Francji pierwszy Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana. Pianistka jest niedoścignioną interpretatorką. Oprócz dzieła Tansmana postanowiła przybliżyć słuchaczom równie ciekawy, chociaż niemal zupełnie zapomniany, Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz.

Julia Kociuban to pierwsza w historii polska półfinalistka Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 2015 roku. W lutym 2016 otrzymała trzecią nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Mozarta w Salzburgu. Ma imponujący dorobek artystyczny. Pianistka urodziła się w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pianistka w jednym z wywiadów dla radiowej Dwójki podkreśliła, że od początku swojej kariery muzycznej stara się propagować polskich kompozytorów. - Kiedy wyjeżdżam na koncert, albo nawet gram go u nas w kraju, to zawsze staram się przemycać mniej znaną, polską muzykę. Moim zdaniem jest to coś, czym powinniśmy się chwalić - opowiadała.

Posłuchaj
11:41 Poranek Dwójki 2.02.2022 Kociuban.mp3 Julia Kociuban i Messages Quartet z krążkiem "Bacewicz - Tansman" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Julia Kociuban (pianistka), Małgorzata Wasiucionek (skrzypaczka, członkini Messages Quartet)

Data emisji: 2.02.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Joanna Sochacka: to świetnie napisana muzyka pod względem pianistycznym

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 18:36
- Widać, że Bacewicz miała niesamowite doświadczenia jako pianistka. Udzielała też lekcji gry na fortepianie i wykonała m.in. koncert Mendelssohna w Filharmonii Łódzkiej. Nie mogła jednak robić wszystkiego, wybrała więc kompozycję i skrzypce. W pewnym momencie musiała z tego fortepianu w pewnym stopniu zrezygnować - mówiła pianistka, która nagrała nowe interpretacje utworów fortepianowych Grażyny Bacewicz.
rozwiń zwiń