Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 10:00
Na początek zagadka – jakie zwierzę wypowiada te słowa: „Choć się nigdy nie czeszę, grzebyk noszę ze sobą, ale tylko czerwony będzie moją ozdobą. Ranny ze mnie ptaszek - w łóżku wcale nie leżę. Umiem śpiewać tak głośno jak śpiewacy w operze! Wlecę na najwyższy płot zwinniej niż niejeden kot”? To kogut! A właściwie, Kogutek – tytułowa postać książki Katarzyny Żytomirskiej, która dzięki uporowi potrafi doprowadzić do rzeczy pozornie niemożliwych!
Audio
 • Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle. Katarzyna Żytomirska "O kogutku..."(Dwójka/Poranek Dwójki)
 • Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle. Katarzyna Żytomirska "O kogutku..."(Dwójka/Poranek Dwójki)
 • Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle. Katarzyna Żytomirska "O kogutku..."(Dwójka/Poranek Dwójki)
 • Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle. Katarzyna Żytomirska "O kogutku..."(Dwójka/Poranek Dwójki)
 • Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle. Katarzyna Żytomirska "O kogutku..."(Dwójka/Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/EB Adventure Photography

Autorka opowieści pt. „O kogutku, co umiał działać do skutku”, Katarzyna Żytomirska, była naszym Gościem Poranka. Opowiedziała o historii, która umożliwia zarówno starszym, jak i młodszym czytelnikom sięgnąć do ludowych korzeni i tradycji. Czemu akurat baśniowy Kogut został wybrany na główną postać tej bajki? Autorka wyjaśnia, że to zwierzę – choć uparte i niepokorne – już od najdawniejszych czasów posiada moc przywoływania światła pośród ciemności.

- Bajka „O Kogutku, co umiał działać do skutku” to jedna z moich ulubionych – oznajmia Żytomirska. – Niepozorny, ale uparty i zdeterminowany Kogucik doprowadza do czegoś, co wydaje się niemożliwe! Baśń o Kogutku, która była pierwowzorem dla książki Katarzyn Żytomirskiej, pochodzi ze zbiorów Oskara Kolberga. 

Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:

 • Odwiedziliśmy wystawę Góry-Morze, Morze-Góry w Zakopanem. Wystawa to kontynuacja cyklu ekspozycyjnego, którego tematem przewodnim będzie dylemat wspólnoty przeciwieństw w kontekście dialektyki. Wernisaż odbędzie się 4 lutego 2022. Jak sam tytuł wskazuje, projekt dotyczy twórczości pochodzącej z dwóch przeciwległych krańców naszego kraju. Dzięki temu można dostrzec ciekawe odmienności i podobieństwa. Prezentację współczesnych polskich artystów będzie można obejrzeć w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, od 5 lutego. Kuratorkami wystawy są Lidia Rosińska-Podleśny (Góry) i Grażyna Tomaszewska-Sobko (Morze).
  Posłuchaj
  06:01 Dwojka 2022_02_05-07-48-58 Poranek Dwójki.mp3 Wystawa Góry-Morze, Góry-Morze (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • Przyjrzeliśmy się współczesnym ikonom na wystawie „Pieśń nad pieśniami” w Muzeum Archidiecezjalnym. Od 29 stycznia do 6 marca w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można podziwiać wystawę zatytułowaną „Pieśń nad pieśniami”. Ikony, które można tam podziwiać, powstały w trakcie XIII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów (wrzesień 21 r.). Na miejsce zderzenia się artystycznych kultur wybrano tym razem ukraińską wieś Krzyworównia.
  Posłuchaj
  06:46 Dwojka 2022_02_05-08-08-42 Poranek Dwójki.mp3 Wystawa ikon współczesnych "Pieśń nad pieśniami" (Dwójka/Poranek Dwójki)
 • Opowiedzieliśmy o motywie drogi w kulturze ludowej. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na wystawę pt. „Za siódmą górę” poświęconą motywom drogi, wędrówki i podróży, realizowanym przez niższe warstwy społeczne na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku. Na ekspozycji zostało przedstawione różnorodne aspekty wędrówki tj. handel, religijność, czy przedmioty pochodzące z odmiennych kultur tj. ubiór, ekwipunek. Istotnym elementem są też archiwalne fotografie. Wystawie towarzyszy publikacja (komentarz wystawy), szerzej ukazująca tematykę drogi, wzbogacona ilustracjami i licznymi cytatami z pamiętników chłopskich. Prezentowane zabytki pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wystawę można podziwiać do 29 kwietnia.
  Posłuchaj
  11:49 Dwojka 2022_02_05-08-35-56 Poranek Dwójki.mp3 Wystawa "Za siódmą górę" we Włocławku (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • W cyklu Źródłosłów przyjrzeliśmy się Bykowi

 • Zaprosiliśmy na jubileuszowy (!) Góralski Karnawał w Bukowinie. W najbliższą środę, 9.02, w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczyna się jubileuszowy 50. Góralski Karnawał. Jak co roku wypełniony będzie góralską muzyką i tańcem, nie zabraknie oczywiście pochodów grup kolędniczych, rywalizacji par tanecznych, wystaw twórczości ludowej, koncertów i wielu, wielu innych atrakcji. Na wydarzenie zaprosił dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie – Bartłomiej Koszarek.
  Posłuchaj
  09:43 Dwojka 2022_02_05-09-15-38 Poranek Dwójki.mp3 Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

YouTube, Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy"

SŁUCHALIŚMY:

 1. Sigur Rós Fljótavik, aranż. na skrzypce i orkiestrę smyczkową, wyk. Stephanie Gonley (skrzypce), Dmitri Ensemble, Graham Ross (dyr.) (4:15)
 2. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego Walc Iwaniaka (3:54)
 3. Philip Glass Kwartet smyczkowy nr 9 „Król Lear”, IV., wyk. Tana Quartet (4:48)
 4. Marina Baranova Celestial Seacraft Flying over the River (2:08)
 5. Rita Payés & Elisabeth Roma Algo contigo (4:57)
 6. Chavela Vargas No Soy de Aquí, No Soy de Allá (3:28)
 7. Fryderyk Chopin Berceuse Des-dur op. 57, wyk. Ruth Slenczynska (fortepian) (5:35)
 8. Kurt Weill „Mack The Knife” z "Opery za Trzy Grosze”, wyk. Daniel Hope (skrzypce), Joscho Stephan (gitara), Zurich Chamber Orchestra (4:00) 
 9. Ryuichi Sakamoto A Day a Gorilla Gives a Banana (1:39)
 10. Feli Colina Susurrito (2:57)
 11. Hania Rani & Dobrawa Czocher Preludium g-moll (4:02)
 12. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego Polka Kimaka (4:04) 
 13. Issac & Nora Veinte Años (3:32)
 14. Gustav Holst Planety op. 32, IV. Jowisz, wyk. Len Vorster (fortepian), Robert Chamberlain (fortepian) (7:43)
 15. Natalia Lafourcade, Mare Advertencia Lirika, Nando Hernandéz & Rubén Blades Tú Sí Sabes Quererme (4:27)
 16. Jerzy Fryderyk Handel Aria „Ombra mai fu” z opery „Serse”, wyk. Franco Fagioli (śpiew), Il Pomo D’oro, Zefira Valova (dyr.) (3:22)
 17. Mon Laferte Amigos Simplemente (3:01)
 18. Mikalojus Konstantinas Čiurlionis Preludium D-dur VL 305, aranż. na harfę Joanna Daunyté, wyk. Joanna Daunyté (harfa) (1:15)
 19. Marisa Monte & Jorge Drexler Vento Sardo (4:13)
 20. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego Polka z żydowskiej zabawy (5:03)
 21. Ana Moura Ninharia

***

tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek 

Data emisji: 5.02.2022

Godzina emisji: 9.30