REKLAMA

Płyta "Entoloma". Niepokój, walka, nadzieja i piękno

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 11:00
- Płyta "Entoloma" jest opisem rzeczywistości takiej, jaka ona jest teraz, dlatego jest w niej dużo niepokoju, może nawet walki z rzeczywistością, ale też nadziei i piękna - mówiły w "Jazzowej rozmowie" Pola Atmańska i Kamila Drabek z kwartetu O.N.E.
Słowo entoloma brzmi bardzo melodyjnie, tajemniczo i dźwięcznie, co zgrabnie wpasowuje się klimat nowej płyty
Słowo „entoloma” brzmi bardzo melodyjnie, tajemniczo i dźwięcznie, co zgrabnie wpasowuje się klimat nowej płytyFoto: mat. promocyjne

Pola Atmańska i Kamila Drabek z pierwszej w Polsce kobiecej formacji jazzowej O.N.E. dokładnie pamiętają dzień i miejsce założenia zespołu - był to 8 marca, Dzień Kobiet, a grupa powstała na Akademii Muzycznej w Krakowie. Nie mogą sobie jednak przypomnieć, w którym to było roku.

- Ostanie dwa pandemiczne lata zaburzyły postrzeganie czasu, więc ostatnio zgubiłyśmy się, czy jest to sześć, czy siedem lat, ostatnio ktoś mówił nawet, że osiem, ale to już jest na pewno przesada. Możemy przyjąć, że jest to 7 lat, szczęśliwa liczba - śmiały się artystki.

Kompozycja kontra improwizacja

Początkowo zespół składał się z pięciu osób. Dziś O.N.E. to kwartet i w takim składzie powstała najnowsza, płyta "Entoloma" (Monia Muc - saksofon, Pola Atmańska - fortepian, Kamila Drabek - kontrabas, Patrycja Wybrańczyk - perkusja). Album został wydany pod patronatem radiowej Dwójki, a ukazał się 8 marca tego roku.

Artystki przyznały, że przy tworzeniu albumu ważne było dla nich łączenie komunikatywności z wolnością improwizacji.

- Wytworzyłyśmy wspólny język. Ważnym tematem dyskusji podczas pracy nad płytą były granice pomiędzy kompozycją a improwizacją, a także pomiędzy improwizowaniem "po formie utworu" w stricte klasycznej, jazzowej konwencji a freejazzową improwizacją, która pozwala, żeby muzyka poszła w każdym dowolnym kierunku w zależności od nastroju - mówiły instrumentalistki.

Podczas Dwójkowej rozmowy Pola Atmańska i Kamila Drabek poskreślały, że szukały w tym wszystkim balansu i mają nadzieję, że udało im się to osiągnąć. Mówiły też, że właśnie ta równowaga, a także śpiewność i melodyjność, są cechami ich muzyki.

Niepokój i mrok

Jak stwierdziły, album ten przez swój klimat rezonuje z obecną rzeczywistością wojny na Ukrainie.

- Na tej płycie dałyśmy dostęp ciemniejszym emocjom, które w nas są. Płyta jest opisem rzeczywistości takiej, jaka ona jest teraz, dlatego jest w niej dużo niepokoju, może nawet walki z rzeczywistością, ale też nadziei i piękna, mamy nadzieję, że to słychać - zaznaczały.

Artystki podczas rozmowy mówiły również o swoich artystycznych podróżach na Ukrainę i o spotkaniach z muzykami i publicznością tamtejszej sceny jazowej.

Posłuchaj
13:46 Dwojka_Poranek_jazz 2022_03_18-08-34-58.mp3 Pola Atmańska i Kamila Drabek z formacji O.N.E. o nowej płycie "Entoloma"

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Andrzej Zieliński

Goście: Pola Atmańska (pianistka) i Kamila Drabek (kontrabasistka)

Data emisji: 18.03.2022

Godzina emisji: 8.30

mg