"Community of Grieving" - lamentacje, medytacje i magia radia

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 09:00
- Wierzę w magiczną moc radia, jest coś nieuchwytnego w tym, jak potrafi łączyć ludzi. Ważna jest też możliwość kontaktu międzyludzkiego za pomocą internetu, co widać było szczególnie w czasach pandemii - mówiła na antenie Dwójki Zosia Hołubowska, artystka dźwiękowa.
Community of Grieving
Community of Grieving Foto: Mat. prasowe

"Community of Grieving" (Wspólnota żałoby) składa się z sześciu części, a jej osią jest śpiew żałobnika.

W audycji sięgnęliśmy po wydawnictwo Zosi Hołubowskiej i Julii Giertz. "Community of Grieving" to zarazem medytacja, ale i esej dźwiękowy, inspirowany lamentacjami oraz nieszporami, którego pierwsze zdanie brzmi "O jak fałszywe wszystko na tym pięknym świecie". Mimo melancholijnego tonu całość jest opowieścią o tym, że muzyka ma moc łączenia ze sobą ludzi, zarówno w radości, jak i w smutku. EP-ka ukazała się nakładem wydawnictwa Unsound.

Radio ma moc magiczną

Rozmowa z Zosią Hołubowską rozpoczęła się od wyznania miłości do radia. - Wierzę w jego magiczną moc. Naszą inspiracją były też nieszpory, wieczorna liturgia obecna w wielu religiach chrześcijańskich, nasz utwór jest zorganizowany wokół siedmiu rozdziałów. Muzycznie zainspirowałyśmy się formą lamentu i tradycją przeponowego śpiewu z Europy Wschodniej. Bardzo ważny jest również tutaj oddech - zaznaczyła.

Na żywo, czyli inaczej

Artystka dodała, że proces przełożenia zamkniętej kompozycji na wykonanie na żywo był jednocześnie trudny i piękny. - Musiałyśmy ją otworzyć na udział innych śpiewaczek, dodać elementy choreografii i kostiumów - mówiła Zosia Hołubowska.


Posłuchaj
9:01 2022_04_04 08_36_22_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 "Community of Grieving" - lamentacje, medytacje i magia radia (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Zosia Hołubowska (artystka dźwiękowa)

Data emisji: 4.04.2022

Godzina emisji: 8.35

mo


Czytaj także

Niemieckie motorik i festiwalowa jesień

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 01:00
Spora część audycji upłynęła nam w krautrockowym rytmie motorik. Nadawały go m.in. zespoły La Düsseldorf i Faust. Zagłębiliśmy się też w niemieckim podziemiu lat 80., żeby posłuchać eksperymentów z tamtejszej sceny. W programie utwór grupy P!OFF? o wymownym tytule "Mein Walkman ist kaputt".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwiękowe rytuały, medytacje i msza dronowa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 10:38
Poniedziałkową "Nocną strefę" spędziliśmy w towarzystwie dźwiękowych rytuałów. Punktem wyjścia była Msza dronowa Jóhanna Jóhannssona, której nagranie właśnie po raz pierwszy ukazało się na płycie.
rozwiń zwiń