Kyiv Symphony Orchestra rusza w tournée z antywojennym przesłaniem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 11:00
- Słuchając jak silna jest ta muzyka, możemy mieć nadzieję, że to wszystko nie zginie, kultura ukraińska nie tylko przetrwa, ale wyjdzie z tego silniejsza. Z takim przekazem Kijowska Orkiestra Symfoniczna jedzie w świat - mówiła w Dwójce Katarzyna Meissner, dyrektorka Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie
Muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak
  • Muzycy z Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej przed europejską trasą koncertową ćwiczą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 
  • Pierwszy koncert odbędzie się 21 kwietnia w Warszawie, później orkiestra wystąpi w Łodzi, a następnie pojedzie do Niemiec.
  • Artyści poprzez siłę muzyki chcą pokazywać jak ważna jest walka. Chcą również zaznaczyć swoją obecność w europejskiej kulturze.

Kijowska Orkiestra Symfoniczna swój ostatni koncert zagrała w połowie lutego, kolejne występy odwołano. Dziś część muzyków walczy w wojskach obrony terytorialnej, inni pracują jako wolontariusze. Ponad stuosobowa grupa artystów wraz z rodzinami trafiła natomiast do Polski i właśnie tu, w Warszawie, rozpoczęła próby do kolejnych koncertów.

- Spotkanie z orkiestrą było pierwszym momentem od początku wojny, kiedy pozwoliłam sobie na emocje - mówiła Katarzyna Meissner. - Od początku jako Instytut wspieramy artystów psychologicznie i szukamy im pracy. Ta ilość zadań sprawiła, że nie dopuszczałam do siebie prawdziwych emocji. Usłyszenie tej orkiestry, która od początku zagrała fenomenalnie - pierwsze dźwięki po półtora miesiąca bez grania były piękne - to był bardzo wzruszający moment.

Ukraina częścią europejskiego tygla

Pierwszy koncert odbędzie się 21 kwietnia o 19.30 w Filharmonii Narodowej i będzie transmitowany na naszej antenie. 23 kwietnia orkiestra odwiedzi Łódź, a następnie zagra w Dreźnie, Lipsku, Berlinie i w Hamburgu.

- Ludzie ci, po otrzymaniu zgód ministerstw kultury oraz obrony Ukrainy, przyjechali tutaj i zaczynają swoją europejską trasę, żeby opowiadać, poprzez siłę muzyki, o tym jak ważna jest ta walka.

Program koncertu jest polsko-ukraiński. Zabrzmią utwory Maksima Berezowskiego, Myrosława Skoryka i Borysa Latoszynskiego. Polskim elementem będzie utwór Henryka Wieniawskiego grany przez polskiego skrzypka Janusza Wawrowskiego.

- Słuchając jak silna jest ta muzyka, możemy mieć nadzieję, że to wszystkie nie zginie, kultura ukraińska nie tylko przetrwa, ale wyjdzie z tego silniejsza. Z takim przekazem orkiestra jedzie w świat - podkreślała Katarzyna Meissner.

Dyrygentem kijowskiej orkiestry od 3 lat jest Włoch Luigi Gaggero. - To pokazuje, że Ukraina jest częścią tygla europejskiego - zaznaczyła dyrektorka Instytutu.

Dziś (20.04) o godz. 17.30 w audycji "O wszystkim z kulturą" wyemitujemy reportaż z prób Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej, które odbywały się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego.

Posłuchaj
14:40 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_04_20-09-33-45.mp3 Kyiv Symphony Orchestra rusza w tournée z antywojennym przesłaniem (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Meissner (dyrektorka Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca)

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Pink Floyd nagrał utwór wspierający Ukrainę. Teledysk zobaczyły już miliony

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 17:26
Jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych świata, Pink Floyd, nagrał piosenkę "Hey, Hey, Rise Up", dedykowaną Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. W utworze zamieszczonym w czwartek na platformie YouTube wykorzystano fragmenty znanej ukraińskiej pieśni patriotycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sounds for Ukraine" - muzycy i uczniowie Nowej Miodowej grają dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 10:45
- Jest to sytuacja bezprecedensowa na skalę światową. Dyrekcja Nowej Miodowej jest bardzo otwarta, już wiele zdolnych dzieci zdało i jest przyjmowane do szkoły - mówił w "Poranku Dwójki" Janusz Wawrowski, skrzypek i pedagog, który wraz ze swoją uczennicą Anastasiią Seredą, zapraszał na dzisiejszy (14.04) koncert z udziałem ukraińskich i polskich artystów. "Sounds for Ukraine" organizuje Fundacja im. Z. Noskowskiego oraz Nowa Miodowa.
rozwiń zwiń