REKLAMA

Koncert Poezji Ukraińskiej w Warszawie. "Uczymy się, jak zmieniają się Ukraińcy"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 11:00
- Cud ostatniego 30-lecia, czyli cud niepodległej Ukrainy i relacji polsko-ukraińskich, które były najlepsze w historii, polegał na zainteresowaniu publiczności współczesną kulturą ukraińską - mówił w Dwójce Adam Pomorski, prezes polskiego PEN Clubu. 11 kwietnia w siedzibie stowarzyszenia odbędzie się Koncert Poezji Ukraińskiej.
Polskie Radio przybliża poezję ukraińską także na antenie Dwójki
Polskie Radio przybliża poezję ukraińską także na antenie DwójkiFoto: Pixabay.com

Koncert "ku pokrzepieniu serc"

Podczas ukraińskiego wieczoru przetłumaczone przez siebie wiersze ukraińskich poetów przeczytają: Aneta Kamińska, Marcin Gaczkowski, Adam Pomorski i Bohdan Zadura. W recitalu wokalnym pieśni kompozytorów i poetów ukraińskich przedstawią Marta Boberska (sopran) i Natalia Rewakowicz (fortepian).

- Myślę, że to jest jedna z tych rzeczy, które możemy zrobić, a których nigdy za wiele. Po pierwsze - oczywiście dla Ukraińców, którym to się od nas należy dla pokrzepienia serc, jak to w polskiej tradycji się nazywa. Po drugie dla Polaków, którym nigdy za wiele wiedzy na temat literatury, kultury tego ościennego kraju, który również ze względu na zadawnione perypetie i konflikty ukraińsko-polskie nigdy nie był dobrze znany przeciętnemu odbiorcy kultury - podkreślał Adam Pomorski.

Ukrainiec już nie taki obcy

Prezes polskiego PEN Clubu nazwał ostatnie 30-lecie mianem "cudu niepodległej Ukrainy" i zaznaczył, że to właśnie w tym czasie zaczęły się zacieśniać stosunki polsko-ukraińskie. Wzrosło też zainteresowanie kulturą naszego wschodniego sąsiada.

- Jest coraz więcej osób w Polsce, które drążą dzieje kultury ukraińskiej, nie tylko literatury, ale sztuk plastycznych, teatru, muzyki. To już nie jest współpraca "na dziś", ale tworzenie wielopokoleniowego obrazu tej kultury - wyjaśniał gość Dwójki.

Jak zauważył, patrząc na Ukraińców, odchodzimy od stereotypu "obcego". - W antropologii społecznej "obcy" to taki byt, który nie jest zróżnicowany i nie zmienia się w czasie. U obcego plemienia wszyscy są tacy sami. My właśnie w tej chwili uczymy się, jak się zmieniali i zmieniają Ukraińcy, zresztą oni dają nam pod tym względem niezgorszą lekcję - podkreślał Adam Pomorski.

Lubow Jakymczuk: każdy z nas chce wrócić do Ukrainy [ZOBACZ WIDEO] - relacja ze spotkania z ukraińską poetką w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego>>>

Koncert Poezji Ukraińskiej odbędzie się 11 kwietnia o godz. 19.00 w auli Domu Literatury w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

Posłuchaj
10:45 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_04_11-08-36-17.mp3 Adam Pomorski, prezes polskiego PEN Clubu, zaprasza na Koncert Poezji Ukraińskiej (Poranek Dwójki)

 

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: Adam Pomorski (prezes polskiego PEN Clubu)

Data emisji: 11.04.2022

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w Poranku Dwójki.

Czytaj także

Natalia i Olga Pasiecznik. Koncert solidarności z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 18:00
- Postanowiłyśmy z siostrą, że gramy teraz dużo koncertów z muzyką ukraińską. Oprócz tego, że ta muzyka jest po prostu przepiękna, to jest ona narzędziem do tego, by pomagać armii ukraińskiej i wysyłać pieniądze z naszych artystycznych gaż - mówiła w Dwójce pianistka ukraińskiego pochodzenia Natalia Pasiecznik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yaroslav Shemet: próbujemy walczyć i działać nawet będąc w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 18:04
- W moim sercu dominuje teraz jego ukraińska część, ale wydaje mi się, że w tej chwili cały świat czuje się Ukraińcami, cały świat jest teraz w Ukrainie i próbuje nas wspierać i walczyć razem z nami - mówił w Dwójce Yaroslav Shemet, polsko-ukraiński dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Polowynka: to jest wojna niemyślenia

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 11:00
- Najważniejsze, żeby być człowiekiem, a nie krok za krokiem stawać się jakby nieżywym. Z tego powstaje wojna, teraz też ona z tego powstała. To jest wojna niemyślenia, odejścia od świadomości, ona chce złamać tę część ludzkości, która jest świadoma swojego życia, siebie, ziemi, przeznaczenia - mówiła w Dwójce ukraińska artystka Natalia Polowynka.
rozwiń zwiń