Tomasz Makowski: czytelnictwo w Polsce jest na poziomie sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 10:00
- Obserwowany przez wiele lat negatywny trend został trwale zatrzymany, to dobra wiadomość. W zeszłym roku mieliśmy wzrost czytelnictwa o 4 procent, to napawało optymizmem. Jednak zdalna szkoła i praca w drugim roku pandemii mocno nas zniechęcała. Generalnie spadła aktywność na rzecz kultury, stąd brak spodziewanego wzrostu w tym roku - mówił na antenie Dwójki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Biblioteka Narodowa: czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii
Biblioteka Narodowa: czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemiiFoto: Shutterstock/Song_about_summer
  • W poniedziałkowej audycji mówiliśmy o najnowszym badaniu Biblioteki Narodowej "Raport o stanie czytelnictwa".
  • Naszym gościem był dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
  • Trend spadkowy w czytelnictwie został trwale powstrzymany.

To wniosek, jaki znajdziemy w najnowszym badaniu Biblioteki Narodowej "Raport o stanie czytelnictwa". Po jakie książki najchętniej sięgają Polacy? Jak sytuacja na świecie odbija się na naszych zainteresowaniach czytelniczych? Jak wyglądają statystyki związane z liczbą przeczytanych w ubiegłym roku książek?

Duża zmiana między pierwszym i drugim rokiem pandemii

Między innymi o tym rozmawialiśmy z doktorem Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej, który podkreślił, że czytanie jest czynnością społeczną. - Lepiej czytamy, widząc innych czytających. Nowe badania mówią o zerwaniu różnych relacji międzyludzkich. Ta duża zmiana w czytelnictwie między pierwszym a drugim rokiem pandemii dowodzi, że wszystkie aktywności są nimi obarczone - mówił.

Biblioteki publiczne ważniejsze niż się wydaje

Dodał również, że teraz Polacy częściej czytają krótkie teksty na portalach internetowych, zaznaczył też duży wpływ zamknięcia bibliotek. - Dostęp do nich był ograniczony, okazało się, że biblioteki publiczne odgrywają dużą większą rolę w utrzymaniu poziomu czytelnictwa, niż nam się wydaje. Przyczyn spodziewanego braku wzrostu jest wiele. Odwołano praktycznie wszystkie imprezy promujące czytelnictwo w bibliotekach publicznych na terenie całego kraju, lekcje biblioteczne, spotkania z autorami - wyliczał.


Posłuchaj
07:10 2022_04_25 09_35_05_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Tomasz Makowski: czytelnictwo w Polsce jest na poziomie sprzed pandemii (Poranek Dwójki)

 

Zatrzymanie spadku to niestety nie wzrost

Biblioteka Narodowa opublikowała dokument zatytułowany "Raport o stanie czytelnictwa w pierwszym kwartale 2022 roku". Dokument wskazuje, że od jesieni 2021 do wiosny 2022 r. ok. 38 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Z raportu wynika też, że czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii, czyli trend spadkowy został trwale powstrzymany. Odnotowany w 2020 r. niewielki wzrost nie przełożył się na trwały trend.

Według raportu w pierwszym roku pandemii Polacy chętniej niż w poprzednich latach sięgali po książki. "Ograniczenia pandemiczne, w tym edukacja szkolna dzieci w domu i praca zdalna, przyniosły w pierwszym roku pandemii nieco większe zainteresowanie czytaniem, a w drugim - zauważalne zmęczenie" - czytamy w dokumencie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

Dyskusyjne Kluby Książki mają 15 lat. Ludzie wciąż chcą czytać

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 10:00
- Największą zachętą do uczestnictwa w Dyskusyjnych Klubach Książki jest to, że młodzież promuje czytanie wśród rówieśników, to jest najlepszym magnesem. Mimo że audiobooków i e-booków jest coraz więcej, to wciąż słyszę, że przyjemniej czyta się książkę w tradycyjnej, papierowej formie - mówiła na antenie Dwójki Justyna Bździuch z Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie w powiecie biłgorajskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan czytelnictwa w Polsce. Dr Makowski: sytuacja nie jest zła

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 10:05
Przypadający 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doskonała okazja, by pochylić się nad stanem czytelnictwa w Polsce. Z wyników badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że "na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38 proc. respondentów".
rozwiń zwiń