X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zainaugurowano uroczystości 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej w Warszawie

21.01.2022 14:48
Jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce działała w latach 1747-1795 jako Biblioteka Załuskich. Reaktywowana została w 1928 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
Audio
  • Zainaugurowano uroczystości 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej w Warszawie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
275. rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej oraz inauguracji nowych czytelni
275. rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej oraz inauguracji nowych czytelniFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Jubileusz jest okazją do otwarcia nowych czytelni -  są one trzykrotnie większe od dotychczasowych i mają prawie 400 miejsc siedzących. Dla czytelników będą one dostępne od 24 lutego. To dzień, w którym obchodzona jest rocznica reaktywowania Biblioteki Narodowej w 1928 roku.

Historia instytucji sięga roku 1747, gdy Bibliotekę Załuskich ufundowali dwaj bracia Załuscy, Józef i Andrzej. W owym czasie była to jedna z największych bibliotek publicznie dostępnych w Europie – tłumaczy Maria Wrede z Zakładu Rękopisów BN.

Po śmierci fundatorów instytucja przeszła pod opiekę państwa jako Biblioteka Rzeczypospolitej. W 1780 roku Sejm przyznał jej prawo otrzymywania egzemplarza obowiązkowego każdej publikacji z terenu Polski. Biblioteka Narodowa była dwukrotnie likwidowana i w znacznym stopniu niszczona. Po raz pierwszy, kiedy została wywieziona z kraju po utracie niepodległości w 1795 roku. Kolekcja, choć nie w całości, została zwrócona Polsce na mocy traktatu ryskiego. Kolejny raz Biblioteka Narodowa została zniszczona podczas II wojny światowej – zbiory spalili Niemcy po upadku Powstania Warszawskiego.

Po wojnie bibliotekę systematycznie odbudowywano. W 1959 roku powróciły do kraju najcenniejsze zabytki zdeponowane w Kanadzie, udało się odzyskać część książek wywiezionych do Niemiec, do zbiorów włączono też porzucone księgozbiory niemieckie z Ziem Odzyskanych. Przekazano tam także fragmenty bibliotek prywatnych. Dziś w Bibliotece Narodowej znajdują się najcenniejsze ocalałe skarby piśmiennictwa polskiego – podkreśla dyrektor instytucji dr Tomasz Makowski. W Bibliotece Narodowej przechowywane są też cenne dokumenty spoza Polski.

W nowych, zmodernizowanych czytelniach Biblioteka Narodowa będzie udostępniała 10 milionów woluminów ze swoich magazynów oraz 3,5 miliona obiektów cyfrowych z polona.pl - jednej z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największej tego typu biblioteki w Polsce.

IAR/ep

17 lat temu zmarł Jan Nowak-Jeziorański, legendarny "kurier z Warszawy"

20.01.2022 13:16
17 lat temu, 20 stycznia 2005 roku, zmarł Jan Nowak-Jeziorański, pisarz, polityk, żołnierz AK, legendarny "kurier z Warszawy", cichociemny. Po wojnie wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. 

Festiwal kolęd i pastorałek w Mościskach na Ukrainie

20.01.2022 15:53
W Mościskach w obwodzie lwowskim odbył się festiwal kolęd i pastorałek. W miejscowym domu kultury wystąpiły zespoły parafialne z całego dekanatu - z Mościsk oraz pobliskich miejscowości - Krysowic, Strzelczysk, Pnikuta, Czyszek, Trzcieńca i Sądowej Wiszni. Kolędy brzmiały we własnych aranżacjach muzycznych po ukraińsku i po polsku.

"Znaczący zbieg okoliczności". Brzezinski rozpoczyna podróż do Polski w rocznicę śmierci Nowaka-Jeziorańskiego

21.01.2022 08:43
Chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu stwierdził, że znaczącym zbiegiem okoliczności jest, iż ambasador Mark Brzezinski rozpoczyna podróż z USA do Warszawy w rocznicę śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który zmarł 20 stycznia 2005 roku.