Piotr Beczała doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 10:00
- Mam mnóstwo wspomnień z czasów studenckich, mnóstwo znajomych jest teraz profesorami, rektorami nawet. To wspaniałe widzieć, że kariera, z powodu której tutaj jestem, jest udziałem ich wszystkich - mówił tenor Piotr Beczała tuż po uroczystości uhonorowania go tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach (17.05.). 
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: PAP/Sebastian Kahnert
  • Piotr Beczała otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
  • "Jako artysta poszukuje zarówno piękna, jak i dobra" - mówił w laudacji podczas uroczystości prof. Jan Ballarin, którego wychowankiem jest uhonorowany tenor.
  • Piotr Beczała jest zaangażowany w promocję polskiej muzyki na świecie. Jednym z elementów tej działalności był wiedeński spektakl opery "Halka" jako zwieńczenie Roku Moniuszkowskiego.

Piotr Beczała został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Śpiewak jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego tej uczelni, gdzie studiował w latach 1986-1992.

"Jako artysta Piotr szanuje i stosuje reguły sztuki, poszukując zarówno piękna, jak i dobra. Wartości estetyczne odnajdujemy w belcantowej płynności fraz, wspomaganej piękną i naturalną barwą głosu. Etos wartości moralnych odnajdujemy w jego pełnej szacunku postawie wobec wykonywanego zawodu, nacechowanej pokorą, wytrwałością i niezwykłą konsekwencją w dążeniu do artystycznej perfekcji" - mówił w laudacji prof. Jan Ballarin, którego wychowankiem jest uhonorowany tenor.

Pasja i praca

Prof. Jan Ballarin podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że nie ma wątpliwości, iż Piotr Beczała jest obecnie najwybitniejszym tenorem lirycznym na świecie. - Osobiście jestem onieśmielony, wzruszony. Mija 30 lat, jak robił dyplom w partii Leńskiego w "Eugeniuszu Onieginie" - wspominał pedagog.

A jak było na początku? - Przyszedł do akademii zupełnie nieprzygotowany - mówił prof. Ballarin. - Naturalnie potencjał muzykalności, pięknego głosu można było zauważyć. Niesamowity pasjonat od początku, bardzo szybko uczył się utworów. Nie znał niemieckiego, ale uczył się błyskawicznie. Wiedział, do czego dąży.

Piewca polskiej opery

Jednym z ważnych elementów promocji polskiej kultury w świecie przez polskiego Piotra Beczałę był wiedeński spektakl "Halka" zrealizowany w 2019 roku w koprodukcji z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. - Bardzo ubolewał, że polskiego repertuaru operowego nie ma na światowych scenach, oprócz "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego - zaznaczył prof. Jan Ballarin. - I postanowił potargować się z dyrektorem Theater an der Wien, że w zamian zagra coś, żeby ten zgodził się na wystawienie "Halki". I rzeczywiście, zgodził się. W 2019 została w Wiedniu – z sukcesem – wystawiona. Było to zwieńczenie Roku Moniuszkowskiego.

Piotr Beczała: propaguję polską muzykę na całym świecie [ZOBACZ WIDEO] >>>>

Droga Piotra Beczały (ur. 1966 r.) na szczyty wokalistyki operowej wiodła przez sceny Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, La Scali, San Francisco Opera oraz oper Hamburga, Berlina, Monachium, Wiednia, Genewy, Paryża i innych miast na całym świecie, na których wcielał się w role wymagające niezwykłej muzykalności i wybitnych umiejętności. O sekrecie swojego sukcesu Beczała mówi: "Jeśli decyduję się coś nagrać, muszę być w stanie zaśpiewać całą operową rolę, a nie tylko jeden jej popisowy numer. […] Trzeba wybrać moment, kiedy jest się gotowym, a jeżeli nie, dalej pracować i czekać".

W 2020 roku kapituła Nagrody Mediów Narodowych w kategorii Muzyka uhonorowała Piotra Beczałę. Artystę - uznanego w 2018 roku za najwybitniejszego tenora na świecie - doceniono przede wszystkim za "nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych świata".

Podwójny album "Arie" w wykonaniu Piotra Beczały >>>>


Posłuchaj
11:17 Poranek Dwójki Beczała 18 maj 2022 08_36_48.mp3 Relacja z nadania tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach Piotrowi Beczale (Poranek Dwójki)

 

[YouTube: Deutsche Grammophon - DG/Piotr Beczala - La Fleur Que Tu M'avais Jetée (from Carmen)]

***

Rozmawiała: Ewa Niewiadomska

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Wiola Jakubiec i Dorota Błaszczyńska-Mogilska (zespół SEKUNDa)

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 8.10

Rozmowę wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".


Czytaj także

Andrzej Hiolski: miałem najszczerszy zamiar zostać lotnikiem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 12:55
- Tuż przed wojną robiłem kurs szybowcowy w Bezmiechowej pod Lwowem. Na tym się skończyło, ale fascynacja lotnictwem mi została – mówił w archiwalnym nagraniu Andrzej Hiolski, jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych XX wieku. 1 stycznia minęła setna rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała. Polski tenor, który zachwycił świat

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 13:50
- Zapraszam państwa na kolejną audycję z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery". Jej bohaterem jest Piotr Beczała, jeden z najwspanialszych współczesnych tenorów - mówił prowadzący audycję Piotr Nędzyński.
rozwiń zwiń