Piotr Beczała: "Rób swoje!" To moje życiowe motto

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 11:45
- Staram się młodym ludziom pokazać, że teraz zaczyna się nie kariera, tylko droga i przygoda z tym, z czym oni będą konfrontowani przez następne lata, a nawet dziesięciolecia - mówił w "Poranku Dwójki" tenor Piotr Beczała, który został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: Wojciech Kusiński /PR2

Jego droga na szczyty wokalistyki operowej wiodła przez sceny Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, La Scali, San Francisco Opera oraz oper Hamburga, Berlina, Monachium, Wiednia, Genewy, Paryża i innych miast na całym świecie.

Album "95 lat Polskiego Radia". Piotr Beczała i "Tango milonga">>>>

Wcielał się w role wymagające niezwykłej muzykalności i wybitnych umiejętności. O sekrecie swojego sukcesu mówi: "Jeśli decyduję się coś nagrać, muszę być w stanie zaśpiewać całą operową rolę, a nie tylko jeden jej popisowy numer. […] Trzeba wybrać moment, kiedy jest się gotowym, a jeżeli nie, dalej pracować i czekać".​

Katowicka Alma Mater w rozkwicie

Chociaż śpiewak wiedzie bardzo intensywne życie koncertowe, udało mu się na kilka dni zawitać do Katowic, gdzie został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Piotr Beczała doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach >>>>

Równo 30 lat temu Piotr Beczała obronił dyplom na Wydziale Wokalno-Aktorskim tej uczelni. Jak wspominał, były wówczas zupełnie inne czasy, a tym samym była to także inna uczelnia. - Dziś to jest cudowna instytucja, mają własną salę koncertową, będą budować salę z orkiestronem na 60 muzyków - podkreślił absolwent akademii. 

k = tp²

Podczas pobytu w Katowicach tenor intensywnie pracuje ze studentami i niezmienne uczy ich, że wzór matematyczny na karierę nie istnieje, choć... - Wygląda podobnie jak u Einsteina, z tym, że "k" jako kariera równała się talent razy praca do kwadratu - tłumaczył artysta. - Ale ten talent jest bardzo niewymierny, a trudno liczyć pracę w godzinach dziennie, do tego dochodzi jeszcze: szczęście, pokora, traktowanie zawodu jako powołania - wyliczał.

"Halka" na progu Met

- Doszło do mnie, że sprawa drgnęła - przyznał w Dwójce Piotr Beczała. - To bardzo optymistyczna wiadomość.

Mowa o wystawieniu Moniuszkowskiej "Halki" w nowojorskiej Metropolitan Opera. - Zaraz po powrocie z Katowic zacznę się dopytywać, na jakim jesteśmy etapie - zaznaczył nasz gość. - Rozmawiamy tutaj - może - o sezonie 2026/27. Wcześniej to jest prawdopodobnie niemożliwe.

 

Posłuchaj
16:42 Poranek Dwójki Beczała 19 maj 2022 09_31_17.mp3 Rozmowa z tenorem Piotrem Beczałą (Poranek Dwójki)

 

Odwaga i szczęście - reportaż Magdy Skawińskiej o karierze Piotra Beczały

[YouTube: Polskie Radio]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Beczała (tenor)

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 9.35


Czytaj także

Jasin Rammal-Rykała: vlog "Operowym głosem" to pionierski projekt

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:53
- Chcemy przystępnym, prostym językiem opowiedzieć młodemu pokoleniu, jak fajną przygodą jest opera i życie teatralne - mówił w "Poranku Dwójki" związany z Teatrem Wielkim-Operą Narodową młody śpiewak, zaangażowany w cykl "Operowym głosem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała. Polski tenor, który zachwycił świat

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 13:50
- Zapraszam państwa na kolejną audycję z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery". Jej bohaterem jest Piotr Beczała, jeden z najwspanialszych współczesnych tenorów - mówił prowadzący audycję Piotr Nędzyński.
rozwiń zwiń