Piotr Beczała: mam bardzo miłe wspomnienia z okresu nagrywania "Arii" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 11:05
- Było to oczywiście stresujące, ponieważ w dzisiejszych czasach płyty nagrywa się dosyć szybko. To było chyba 6 dni na kilkanaście arii. Atmosfera była jednak wspaniała, dlatego jestem zadowolony z tego, jak to wyszło - mówił w radiowej Dwójce Piotr Beczała o dwupłytowym albumie "Arie", który właśnie ukazuje się nakładem Polskiego Radia.

OGLĄDAJ:

[Youtube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]


Piotr Beczała "Arie" 1200x660
Polskie Radio wydało wyjątkowy album Piotra Beczały "Arie"

Na najnowszym albumie znalazły się najpiękniejsze partie wokalne z oper Moniuszki, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Verdiego i innych wybitnych kompozytorów w mistrzowskiej interpretacji Piotra Beczały.

To powrót do nagrań, które miały miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego - w 2009 i 2011 roku. Światowej sławy tenorowi towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa (od 2019 roku Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), prowadzona przez jej ówczesnego dyrektora artystycznego - Łukasza Borowicza.

- Szukałem miejsca, w którym można nagrać arie słowiańskie, no i przez kontakt ze swoim przyjacielem i wspaniałym dyrygentem Łukaszem Borowiczem wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić to w Warszawie, właśnie w Studiu S1. Tak powstał ten pierwszy album, ze słowiańskimi ariami. Później ta współpraca się rozwinęła i nagle powstał następny album, w Roku Verdiowskim, z ariami Verdiego właśnie - wspominał Piotr Beczała.


Posłuchaj
22:08 Poranek Dwójki 4.11.2021 beczała.mp3 Piotr Beczła o dwupłytowym albumie "Arie" nagranym dla Polskiego Radia (Poranek Dwójki) 

Dwupłytowy album "Arie" jest odbiciem momentu kariery, w którym znajdował się wówczas znakomity śpiewak. - Śpiewałem wtedy troszeczkę więcej muzyki słowiańskiej, głównie rosyjskiej i czeskiej. To było w okolicach, kiedy śpiewałem partię Księcia w "Rusałce" Dworzaka i Oniegina w Metropolitan Opera. Jakoś przy tej okazji wpadliśmy na pomysł, żeby nagrać arie słowiańskie. Z kolei następna płyta była związana z jubileuszem Verdiego w 2013 roku - tłumaczył gość Programu 2 Polskiego Radia.

Jeśli chodzi o Verdiego, na stałe zagościł on już w repertuarze Piotra Beczały. Do niektórych arii słowiańskich artysta także powraca do dziś. - Rusałka jest w moim repertuarze od wielu, wielu lat i zostanie w nim jeszcze przez pewien czas. Na płycie "Slavic", która jest częścią tego podwójnego albumu Polskiego Radia, są również arie, których w całości nigdy nie zaśpiewałem, arie mało znane. To były trochę takie ciekawostki, rodzynki - podkreślał laureat Nagrody Mediów Publicznych w 2020 roku.

Czytaj także:


Wybitny śpiewak opowiadał również w audycji m.in. o tym, co aktualnie robi w Zurychu oraz kiedy w najbliższym czasie wystąpi w Polsce. "Arie" Piotra Beczały wydano nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Beczała (śpiewak operowy)

Data emisji: 4.11.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"Nie ma śpiewaków idealnych". Piotr Beczała mówi o karierze, inspiracjach oraz planach na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 17:11
- Nie ma idealnych śpiewaków, ponieważ znajdujemy się w takim świecie, gdzie komuś coś się podoba, a komuś mniej. Tutaj nie ma czegoś takiego jak w skokach narciarskich czy w Formule 1 - kto pierwszy przekroczy metę, ten wygrywa - mówił w rozmowie z Polskim Radiem laureat Nagrody Mediów Publicznych Piotr Beczała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piotr Beczała to nasz narodowy skarb". Marcin Gmys o laureacie Nagrody Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 14:54
- W środowisku muzyki klasycznej, poważnej nie ma postaci, która w tej chwili zasługiwałaby na większe wyróżnienie niż Piotr Beczała - ocenił w Polskim Radiu 24 Marcin Gmys, zastępca dyrektora Polskiego Radia Chopin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piotr Beczała to polski skarb narodowy"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 13:43
- Piotr Beczała to niekwestionowany król światowej opery, artysta rozpoznawalny na całym świecie, a przy tym człowiek niezwykle skromny, bardzo otwarty, cały czas uśmiechnięty - mówił w Czwórce szef Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys o laureacie Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Album "95 lat Polskiego Radia". Piotr Beczała i "Tango milonga"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 10:00
Polskie Radio wieńczy swój jubileuszowy rok wydaniem dwupłytowego albumu z szesnastoma piosenkami wybranymi przez słuchaczy w specjalnym plebiscycie. Słuchacze wskazali je spośród dziewięćdziesięciu pięciu utworów zaproponowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia. Jednym z wykonawców, którego słyszymy na płycie, jest światowej sławy tenor Piotr Beczała.
rozwiń zwiń