"Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" - dokument o polskim skrzypku wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 11:20
- To jest opowieść o człowieku, który był uroczy, roztaczał swoistą aurę, a jednocześnie to się rozgrywa na płaszczyźnie walki z chorobą i od pewnego momentu jest dramatycznym zmaganiem z losem i z czasem - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" Robert Kaczmarek.
Zbigniew Seifert. Przerwana podróż w reżyserii Roberta Kaczmarka to film, w którym poznajemy jednego z najwybitniejszych skrzypków jazzowych wszechczasów  Zbigniewa Seiferta
"Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" w reżyserii Roberta Kaczmarka to film, w którym poznajemy jednego z najwybitniejszych skrzypków jazzowych wszechczasów – Zbigniewa Seiferta Foto: mat. promocyjne
  • Powstał dokument o jednym najwybitniejszych skrzypków jazzowych wszech czasów Zbigniewie Seifercie.
  • Reżyser Robert Kaczmarek zbudował dramaturgię filmu na wątku miłosnym.
  • Pamięć o przedwcześnie zmarłym muzyku jest niezmiennie żywa.

"Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" w reżyserii Roberta Kaczmarka to film, w którym poznajemy jednego z najwybitniejszych skrzypków jazzowych wszech czasów – Zbigniewa Seiferta. 

Polskie love story

Obraz opowiada losy Zbigniewa Seiferta. Od Krakowa i miejsc związanych z jego dorastaniem – rodzinnym domem i Akademią Muzyczną, krakowskich piwnic i klubów, przez Europę – aż do USA, gdzie umiera przedwcześnie w 1979 roku w wieku zaledwie 33 lat.

Film wypełniają fragmenty utworów Seiferta, stylizowane na lata 60. animacje, wspomnienia jego najbliższych, a także wybitnych postaci światowego jazzu. - Mówimy, że Zbyszek, że muzyka – to są ważne rzeczy – ale w filmie musi być też narracja dramaturgiczna. Ta historia to prawdziwe polskie love story - zaznaczył Robert Kaczmarek.

Pamięć niezmiennie żywa

Aneta Norek-Skrycka jest szefową Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, biografką muzyka i autorką kilku wywiadów w dokumencie. - Nazwisko Seiferta otwiera drzwi i serca ludzi - opowiadała. - Można tu mówić o miłości w szerszym kontekście, do muzyki, do połączenia między muzykami. Mam wrażenie, że jest to rodzaj miłości.

Muzyka Zbigniewa Seiferta w interpretacjach Atom String Quartet [ZOBACZ WIDEO] >>>>

- Wypowiedzi, w których Zbyszek był traktowany jak "man of the light" jest bardzo wiele. To jest aktualne i niesamowite - podkreśliła nasza rozmówczyni. - Muzyka i postać Zbyszka jest nadal żywa.


Posłuchaj
15:29 Poranek Dwójki 27 maj 2022 09_31_39.mp3 Rozmowa o dokumencie "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" w reżyserii Roberta Kaczmarka (Poranek Dwójki)

 

[YouTube: Mateusz Smoczyński/Zbigniew Seifert with Jan Ptaszyn Wróblewski]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Aneta Norek-Skrycka (szefowa Fundacji im. Zbigniewa Seiferta), Robert Kaczmarek (reżyser)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Skrzypce. Muzyczny świat Mateusza Smoczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 12:04
Gościem audycji był jeden z założycieli zespołu Atom String Quartet, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, mający na swoim koncie 4 solowe płyty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amalia Umeda: musiałam odnaleźć własną drogę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:00
- Po dwunastu latach spędzonych w jednym miejscu, zastanawiałam się co dalej. Po roku przerwy zdecydowałam się na studia jazzowe do Katowic, zaczęłam szukać własnej ścieżki, napisałam własne utwory - mówiła na antenie Dwójki skrzypaczka Amalia Umeda. Pod patronatem Dwójki ukazał się debiutancki album jej zespołu pod tytułem "Nowoświt".
rozwiń zwiń