Amalia Umeda: musiałam odnaleźć własną drogę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:00
- Po dwunastu latach spędzonych w jednym miejscu, zastanawiałam się co dalej. Po roku przerwy zdecydowałam się na studia jazzowe do Katowic, zaczęłam szukać własnej ścieżki, napisałam własne utwory - mówiła na antenie Dwójki skrzypaczka Amalia Umeda. Pod patronatem Dwójki ukazał się debiutancki album jej zespołu pod tytułem "Nowoświt".
Amalia Umeda Quartet
Amalia Umeda QuartetFoto: Krzysztof Świderski/materiały prasowe
  • "Nowoświt" to debiutancki album polskiego zespołu Amalia Umeda Quartet.
  • W dużej części improwizowana muzyka jest inspirowana siłą i pięknem natury, surowością i autentycznością muzyki ludowej, różnorodnymi stanami emocjonalnymi targającymi człowiekiem.

To muzyka intuicyjna

Debiutancki album zespołu Amalii Umedy powstawał w Studiu S-4, a Polskie Radio jest współproducentem płyty. - Bardzo się z tego cieszę, a szczególnie dziękuję za pomoc pani Małgorzacie Małaszko, dyrektor Programu 2. Album zrealizował Michał Bereza, który pomógł nam osiągnąć zamierzony cel. To muzyka intuicyjna, dużo w niej improwizacji. Mieliśmy komfort pracy, a to bardzo ważne - podkreśliła artystka.

Otwartość to podstawa

Zespół tworzą Amalia Umeda (skrzypce), Franciszek Raczkowski (fortepian), Michał Aftyka (kontrabas) i Michał Szeligowski (perkusja). Są to cztery muzyczne osobowości, które podczas kolektywnej improwizacji przenikają się wzajemnie. Ich głównym założeniem podczas wspólnego tworzenia muzyki jest otwartość na nowe rozwiązania - fakturalne, czasowe i interpretacyjne. - Ten zespół istnieje 14 miesięcy, ale wydaje mi się, jakby to było zdecydowanie dłużej - zaznaczyła skrzypaczka. 

Obok gry na skrzypach na albumie słychać również śpiew Amalii Umedy. - Łączy się to z tym przełomowym momentem na studiach w Katowicach. Zaczęłam lepiej się czuć z moją muzyką - powiedziała.


Posłuchaj
55:25 2022_04_05 18_06_33_PR2_Teraz_jazz.mp3 Amalia Umeda: musiałam odnaleźć własną drogę (Teraz jazz/Dwójka)

 

Kierunek Skandynawia

Zespół pod jej kierunkiem uczestniczy w programie "Footprints", wspieranym przez Komisję Europejską. - To szóstka artystów z różnych krajów, każdy koncertuje w innym kraju, my wybieramy się do Skandynawii - zapowiedziała.

Oszczędna idea kompozycji

Wszystkie kompozycje zawarte w albumie są autorstwa liderki, natomiast zazwyczaj składają się one z oszczędnego zarysu idei, by wszyscy czterej muzycy mogli podczas każdego wykonania nadawać im niepowtarzalny kształt, charakter i formę. Tym samym pozwalają sobie na odkrywanie nowych możliwości interpretacyjnych i zespołowych zależnych od bieżącej chwili, nastroju, akustyki pomieszczenia, a także energii publiczności.

***

Tytuł audycji: Teraz jazz

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Amalia Umeda (skrzypaczka)

Data emisji: 5.04.2022

Godzina emisji: 18.00

mo


Czytaj także

Kuba Więcek: z Piotrem Orzechowskim na scenie dogaduję się bez słów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 17:30
- Być może cały koncert zagramy jako jeden utwór, przechodząc od jednego tematu do kolejnego. Niezależnie, czy będą to amerykańskie standardy jazzowe, czy ukraińskie pieśni i melodie, będziemy je interpretować w podobnym duchu - mówił na antenie Dwójki saksofonista Kuba Więcek, który wraz z pianistą Piotrem Orzechowskim wystąpi w piątek (18.03) w ramach cyklu "Jazz.PL". Transmisja wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Baron: mam zaszczyt grać z najwybitniejszymi artystami

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:00
- Cała moja rodzina, wszyscy moi przodkowie urodzili się we Lwowie. To miejsce dla mnie bardzo ważne, to jest we mnie i ma wpływ na to, kim jestem dzisiaj - mówił na antenie Dwójki saksofonista Piotr Baron, którego kwintet w piątek (8.04) wystąpi w Dwójce. Transmisja wideo na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. 
rozwiń zwiń