Adam Bałdych: skrzypce renesansowe to moja nowa przestrzeń

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 09:20
- Ten wyjątkowy instrument pobudza moją wyobraźnię do komponowania w inny sposób - podkreślał Adam Bałdych, opowiadając o swoich ukochanych skrzypcach renesansowych.
Audio
  • Adam Bałdych opowiada o skrzypcach renesansowych (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Adam Bałdych
Adam BałdychFoto: Anna Rezulak

Jak wspominał w Dwójce Adam Bałdych, wszystko zaczęło się po jednym z koncertów. - Pojawił się lutnik, który jako pracę dyplomową na uczelni lutniczej we Włoszech wykonał nowy instrument na bazie modelu skrzypiec renesansowych. Byłem w garderobie, gdy usłyszałem dźwięk, który kojarzył mi się z czymś pomiędzy wiolonczelą a altówką - mówił artysta. - Wziąłem te skrzypce do rąk, zacząłem grać. Od tego dnia postanowiłem ten instrument zdobyć.

Jak brzmi jazz grany na współczesnej kopii renesansowych skrzypiec? Czym różnią się te skrzypce od instrumentów współczesnych? Jaki jest wpływ tych skrzypiec na komponowanie naszego gościa, na sposób grania? I czy to jedyny nietypowy instrument w kolekcji Adama Bałdycha?

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Andrzej Zieliński

Gość: Adam Bałdych (skrzypek, kompozytor)

Data emisji: 28.03.2019

Godzina emisji: 15.00-15.15

jp/bch


Skrzypce renesansowe Adama Bałdycha Skrzypce renesansowe Adama Bałdycha
Czytaj także

Eryk Kulm: po raz pierwszy ośmieliłem się nagrać swoje pomysły

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 13:04
- Ta płyta tym różni się od wszystkich innych, że jest bardzo prywatna. Utwory, które na nią trafiły, to są moje dzieci – mówił w Dwójce ceniony perkusista jazzowy o albumie "Private Things".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych: muzyka sakralna jest balsamem na pędzący świat

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 11:11
- Jako artysta, chciałbym muzyką wnieść jakąś wartość w życie ludzi, którzy mnie otaczają. Odnalazłem tę wartość w muzyce sakralnej - opowiadał ceniony skrzypek o swoim najnowszym albumie "Sacrum Profanum".
rozwiń zwiń