REKLAMA

Mirt+Ter i dźwiękowe kolaże w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 10:40
- Wymyślam dźwięki, które chciałabym, żeby wyszły z "centrali" modularnej. Wymyślam je, wyobrażam, potykam się i zastanawiam, dlaczego nie wyszło, jak bym chciała. Aczkolwiek na "Miejscówce" – wyszło – mówiła w Dwójce Magda Ter, która wraz z Tomkiem Mirtem zapowiadała najbliższy (9.07) koncert w ramach cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Mirt+Ter to nazwa duetu, który tworzą Tomek Mirt i Magda Ter
Mirt+Ter to nazwa duetu, który tworzą Tomek Mirt i Magda TerFoto: Mirt+Ter

Synteza dźwięków

Tomek Mirt i Magda Ter to para artystów specjalizujących się w analogowej elektronice tworzonej za pomocą syntezatorów modularnych. - Wbrew pozorom, choć zasada korzystania z syntezatorów modularnych jest analogowa, to same urządzenia już poszły do przodu. A w pewnym sensie również do tyłu... - tłumaczył Tomek Mirt.

Nieco skomplikowane? - W jednym urządzeniu można mieć klasyczną analogową elektronikę i najnowsze osiągnięcia cyfrowe - wyjaśniał. - Jest to dosyć wdzięczny instrument, jeżeli ktoś jest zainteresowany syntezą dźwięku i szukaniem nowych brzmień lub bardzo starych, ale wartych przypomnienia, lub zupełnie nieodkrytych.

Niczym centrala telefoniczna

Słabość do tego wyjątkowego urządzenia - instrumentu złożonego z instrumentów - nie należy do oczywistych. Pokaźnych rozmiarów maszyna wygląda niczym centrala telefoniczna. - Widok jest najpierw bardzo przerażający - nie kryła Magda Ter. - Potem lekko wciągający, a potem już można wszystko, byle tylko się chciało i był wolny czas.

Kolaże i abstrakcje

Duet Mirt+Ter stanowi rozszerzenie solowej działalności obojga artystów i główny wehikuł ich występów na żywo. Działa na polu eksperymentalnej muzyki elektronicznej i field recordingu.

Jak twierdzą artyści, wszystkie dźwięki "zlepiane" są - często w zupełnie przypadkowy sposób - w dźwiękowe kolaże lub rodzaj Écriture automatique, czyli zapisu automatycznego. W ten sposób transowe formy muzyczne rozsypują się w swobodne, abstrakcyjne byty z pogranicza filmowej ścieżki dźwiękowej.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Podczas koncertu dla słuchaczy Dwójki Tomek Mirt i Magda Ter zaprezentują wybór elektronicznych kompozycji ze swojego repertuaru. Nie zabraknie również improwizacji i niespodzianek.

Na "Miejscówkę z Dwójką" zapraszamy w sobotę (9.07) w godz. 18.30-19.00. Transmisja na antenie, a także - w formie wideo - na stronie internetowej dwojka.polskieradio.plFacebooku i kanale YouTube Dwójki.


Posłuchaj
13:37 Poranek Dwójki Miejscówka 7 lipiec 2022 09_35_37.mp3 Tomek Mirt i Magda Ter zapraszają na "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził:  Roch Siciński

Gość: Tomek Mirt i Magda Ter (muzycy)

Data emisji: 7.07.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Marcin Masecki i południowoamerykańska "Miejscówka z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 19:30
Marcin Masecki to jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków na polskiej scenie muzycznej. Wysłuchaliśmy jego koncertu w  "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Błażejczyk i muzyka strun w "Miejscówce z Dwójką" [OGLĄDAJ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 19:00
Tworzy zarówno muzykę akustyczną, jak i elektroakustyczną. Komponuje muzykę teatralną i filmową. W swoich utworach wykorzystuje stworzone przez siebie instrumenty: obiektofony – przedmioty codziennego użytku, których dźwięk jest przetwarzany na żywo, gestofon – instrument elektroniczny sterowany gestami, a także nietypowe instrumenty strunowe, które wykorzystuje w sposób eksperymentalny. Gospodarzem "Miejscówki z Dwójką" był Wojciech Błażejczyk.
rozwiń zwiń