Wojciech Blażejczyk: w "Miejscówce z Dwójką" będzie dużo pięknych dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 11:00
- Będą dźwięki niepokojące, dziwne, czasami może gwałtowne. Ale będzie też wiele dźwięków, które będą piękne - zapowiadał Wojciech Błażejczyk swój koncert w "Miejscówce z Dwójką". Artystę usłyszymy i zobaczymy w sobotę 25 czerwca o godz. 19.00.
Wojciech Blażejczyk
Wojciech BlażejczykFoto: Mateusz Żaboklicki

"Miejscówka" pełna nietypowych instrumentów

Wojciech Błażejczyk to kompozytor, reżyser dźwięku, gitarzysta, sound designer. Tworzy zarówno muzykę akustyczną jak i elektroakustyczną, komponuje także muzykę teatralną i filmową. W swoich utworach wykorzystuje stworzone przez siebie instrumenty, a także nietypowe instrumenty strunowe, które wykorzystuje w sposób eksperymentalny.

Niezwykłych instrumentów nie zabraknie również podczas najbliższej "Miejscówki z Dwójką". - Wykorzystałem w sumie około dziesięciu instrumentów. Są to cymbały chińskie, cztery różne cytry: cytra węgierska, norweska, koncertowa oraz taka, która się nazywa autoharfa. Jest też psałterium smyczkowe, guzheng – to też rodzaj cytry, valiha – zupełnie nieznany instrument, przywieziony z Madagaskaru. Będą też instrumenty troszkę bardziej znane: bałałajka, banjo, mandolina czy gitara hawajska, a także duochord – taki drobny, dwustrunowy instrument mojej własnej koncepcji - zapowiadał Wojciech Błażejczyk.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Eksperymentowanie z akustyką

Jak podkreślił muzyk, żadnego z tych instrumentów nie wykorzystuje się w głównym nurcie muzycznym, ponieważ większość z nich – mimo ogromnej popularności przed stuleciami – ma swój rodowód w muzyce etnicznej.

- Dla mnie to, co jest najpiękniejsze, i to, co wykorzystuję w tych instrumentach, to nie jest ich etniczny rodowód. Nie staram się odtwarzać muzyki, która była na nich grana. Mnie bardziej interesuje eksperymentowanie z możliwościami akustycznymi tych instrumentów. Np. cytry to takie malutkie fortepiany, które można wziąć pod pachę, postawić na stole i preparować ich struny, zmieniając ich brzmienie. Te możliwości są ogromne i często zaskakujące.

Jeden muzyk i dziesięć instrumentów

Wojciech Błażejczyk zdradził również, że choć podczas koncertu pojawia się spora liczba instrumentów, wszystkie utwory wykonuje samodzielnie. - To było wyzwanie, chociażby z tego powodu, że te instrumenty trzeba obok siebie umieścić i przenosić się z jednego na drugi. Logistycznie to nie jest wcale proste - tłumaczył artysta. Dodał też, że w "Miejscówce" zabierze nas do dawnego studia muzyki komputerowej Uniwersytetu Muzycznego. - Wykorzystałem przestrzeń Chopin University Electronic Music Studio, bo trudno byłoby grać to w domu. Wiele tych instrumentów ma dość mały wolumen dźwięku, więc skorzystałem z mikrofonów kontaktowych, które pozwalają wydobyć głębię dźwięku.


Posłuchaj
13:46 Poranek Dwójki 22.06.2022 Miejscówka.mp3 Wojciech Błażejczyk zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

Na koncert w ramach "Miejscówki z Dwójką" zapraszamy Państwa w sobotę, 26 czerwca, o godz. 19.00.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Błażejczyk (kompozytor, reżyser dźwięku, gitarzysta, sound designer) 

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Magdalena Karolak. Szaleństwo na obój. Zobacz WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 19:00
– Zagram na kilku instrumentach z mojej kolekcji obojów historycznych. Wspólnie z Marcinem Świątkiewiczem wykonam wariację na temat kompozycji "La Folia" Marina Maraisa – mówiła Magdalena Karolak, zapraszając na najbliższe wydanie "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominik Strycharski. "Symfonia Fabryki Ursus"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 07:00
Instrumenty - Miejsca i Ludzie. W "Nocnej strefie" zapraszaliśmy na spotkanie z tak skonfigurowaną opowieścią o... muzyce.
rozwiń zwiń