Warszawa (i nie tylko) Singera. 19. Festiwal Kultury Żydowskiej przed nami!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 10:00
Koncerty, przedstawienia, pokazy. Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów z izraelską gwiazdą Yasmin Levy w finale! Dziewiętnasta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w Warszawie w dniach 27 sierpnia – 4 września, w wielu miejscach stolicy.
Audio
 • 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Zaprasza Hanna Pałuba (Dwójka/Poranek Dwójki)
19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa SingeraFoto: mat. promo.

Choć Warszawa Singera to festiwal poświęcony kulturze, jego organizatorzy nie są obojętni na wydarzenia wokół i w tym roku postanowili zaprosić artystów z Ukrainy, a także artystów, którzy w swoich projektach wspierają naszych sąsiadów. „Warszawę Singera tworzymy razem! I choć dla wielu osób początek 2022 był naznaczony tragicznymi wydarzeniami, gorąco wierzymy, że nasz festiwal będzie choć niewielkim momentem wytchnienia i wzruszeń, a może i chwil radości” – mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu.

W tym roku, zgodnie z tradycją festiwalu, dominować będą: muzyka i teatr. Na publiczność czekają duże koncerty plenerowe, koncerty kameralne i recitale oraz koncerty z cyklu Singer Jazz Festiwal. Nie zabraknie też premier teatralnych i pokazów znanych już sztuk, monodramów oraz czytań performatywnych.

Wśród stałych punktów programu znajdą się spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie. Warszawa Singera to spotkania z żydowską kulturą i sztuką tradycyjną, ale warto zaznaczyć, że w tym roku Warszawa Singera odbywa się… nie tylko w Warszawie! Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w wielu miejscach, z którymi wiąże się życie i twórczość Icchoka Baszewisa Singera. Zanim noblista i patron festiwalu dotarł do Warszawy, a później zamieszkał w Nowym Jorku, na jego drodze znalazły się Biłgoraj, Leoncin i Radzymin. To tam rozkwitały jego zainteresowanie literaturą i pierwsze próby pisarskie! „Pamiętamy o tym i dlatego również w tym roku, jeszcze przed rozpoczęciem edycji warszawskiej, pierwsze nuty żydowskie wybrzmią właśnie tam” – mówią organizatorzy.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera rozpoczął się w Biłgoraju już 12 sierpnia. W Warszawie ruszy 27.08. A czego mogą spodziewać się odwiedzający go, mówiła Gościni Poranka – Hanna Pałuba, dyrektorka ds. programowych Festiwalu. 

 

Do tego w folkowym Poranku Dwójki:

 • Relacja z African Beats Festival, który w zeszły weekend odbywał się w Kawęczynie pod Warszawą. To jedno z największych wydarzeń w Europie prezentujących muzykę i kulturę Afryki. 
  Posłuchaj
  06:23 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_08_20-07-49-39.mp3 African Beats 2022 - relacja z festiwalu (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • Przenieśliśmy się na Pomorze Zachodnie. Stołczyn, z języka niemieckiego Stolzenhagen to trzynastowieczna, podszczecińska wieś, założona przez przybyły z Brandenburgii rycerski ród von Stolzenhagen. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1260 roku. Pomijając wiek XVII, rozwój miejscowości trwa nieprzerwanie. W drugiej połowie XIX wieku wraz z przeobrażeniami pobliskiego Szczecina, powiększeniu ulega zabudowa Stołczyna, który zbliża się do graniczących z nim wsi - do Kraśnicy i Glinek, aby na początku XX wieku utworzyć jeden organizm. Mimo połączenia, Stołczyn dalej posiadał charakter rolniczy, Kraśnica miała charakter przemysłowy, a Glinki były osadą rybacką. W późniejszych latach Stołczyn zaczął zatracać swój trójstronny charakter. Jaki wygląda obecny Stołczyn i jaki Stołczyn wyłania się z opowieści zawartych w książce Stołczyńskie bajanie. Podania i legendy Stołczyna” dr Pauliny Romanowicz? Przenieśmy się do jednej z najbardziej wysuniętych na północ dzielnic Szczecina i stańmy przed kościołem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z założycielką bloga stolczyn.com, historyczką, archeolożką i prezeską Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna Forum dr Pauliną Romanowicz.
  Posłuchaj
  07:59 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_08_20-08-11-16.mp3 Książka "Stołczyńskie bajania" dr Pauliny Romanowicz (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar odbywać się będzie od 25 do 28 sierpnia w Białymstoku. Festiwal świętuje 10 lat istnienia! Przed nami 20 wydarzeń kulturalnych w ciągu 4 dni. Impreza od lat promuje idee dialogu i tolerancji. A to jedynie festiwalowa pigułka tego co można będzie w Białymstoku od czwartku zobaczyć. W tle rozmowy słychać muzykę, która zabrzmi na Wschodzie Kultury. Festiwal zapowiadali dla nas: dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska i zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Na koniec ważna informacja: nie obowiązują rezerwacje i wejściówki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
  Posłuchaj
  05:14 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_08_20-08-40-52.mp3 Wschód Kultury / Inny Wymiar - 10-lecie festiwalu (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • 8 odcinek cyklu „Historia niewypłakana” Joszka Brody. Tym razem zabieramy Państwa do Gierałtowa. Ponadto 16 sierpnia na kanale youtube'owym IPN tv odbyła się ​retransmisja koncertu Joszka Brody „Dolny Śląsk”. Koncert ten zainaugurował projekt kulturalno-edukacyjny IPN „Historia niewypłakana”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia retransmisji koncertu.​

 • „Arcyświątkarz Wowro” to wystawa czasowa, czynna do 4 września w Muzeum Śląskim w Katowicach. Prezentuje twórczość Jędrzeja Wowry – jednego z najpopularniejszych rzeźbiarzy ludowych okresu międzywojnia, nazywanym przez Emila Zegadłowicza „najszczerszym polskim artystą".
  Posłuchaj
  07:09 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_08_20-09-17-37.mp3 Wystawa Jędrzeja Wowry w Muzeum Śląskim (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

Słuchaliśmy:

 1. 7.09 Samuel Coleridge-Taylor Petite Suite de Concert op. 77, III. Un sonnet d’amour, wyk. Chineke! Orchestra, Anthony Parnther (dyr.) (3:39) (utwór zapowiadający nową płytę)
 2. 7.15 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego Polka Kimaka (4:04) (płyta poranka)
 3. 7.25 Felix Mendelssohn Kwartet smyczkowy op. 13 nr 2 a-moll, III. Intermezzo. Allegretto con moto – Allegro di molto, wyk. Danish String Quartet (5:15)
 4. 7.32 Shye Ben Tzur, Jonny Greenwood & The Rajasthan Express Junun Bass (3:18)
 5. 7.37 Wolfgang Amadeusz Mozart Aria „O Isis und Osiris” z opery „Czarodziejski flet”, wyk. Rosemary Standley (śpiew), Dom La Nena (wiolonczela) (2:38)
 6. 7.45 Giovanni Benedetto Platti Sonata wiolonczelowa nr 7 D-dur, I. Adagio, wyk. Abel Selaocoe (wiolonczela), Kadialy Kouyate (kora), Elizabeth Kenny (teorba), Fred Thomas (kontrabas) (3:31)
 7. 7.56 Ray Lema Chimères, wyk. Ray Lema (fortepian), Michel Alibo (kontrabas), Fredy Massamba (flet, śpiew), Jocelyn Mienniel (flet piccolo) (4:15)
 8. 8.02 Jan Sebastian Bach Preludium i Fuga C-dur BWV 846 z I tomu Das Wohltemperierte Klavier, wyk. Trevor Pinnock (klawesyn) (4:23)
 9. 8.09 Ghirardello da Firenze I’vo’bene, wyk. Sylvain Rifflet (saksofon), Verneri Pohjola (trąbka), Benjamin Flament (perkusja) (2:19)
 10. 8.19 Anouar Brahem Dance With Waves, wyk. Anouar Brahem (ud), Klaus Gesing (klarnet basowy), Björn Meyer (gitara basowa), Khaled Yassine (darbuka)  (3:53)
 11. 8.28 Louis-Claude Daquin Le Coucou, wyk. Fazıl Say (fortepian) (1:51)
 12. 8:33 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego Walc Iwaniaka (3:54)
 13. 8.45 Z Lasu Oj na bok, na bok, worohi (1:40)
 14. 8.56 Sidney Bechet Egyptian Fantasy, wyk. Vincent Peirani (akordeon), Emile Parisien (saksofon) (4:43)
 15. 9.08 Fryderyk Chopin Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65, II. Scherzo, wyk. I Giardini (5:24) Więcej w audycji „Letnia promenada” w sobotę, o 19:00 – XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” zaprasza Marcin Majchrowski
 16. 9.20 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego Polka z żydowskiej zabawy (5:03)
 17. 9.27 Sophia Jani Everybody was so young II, wyk. Kontai Ensemble (3:50)
 18. 9.38 Shura Lipovsky Morenica (3:25)
 19. 9.48 Alexandra Streliski Plus tôt, wyk. Lavinia Meijer (harfa) (2:40)
 20. 9.51 Georgs Pelēcis Flowering Jasmine, wyk. Kremerata Baltica, Gidon Kremer (skrzypce, dyr.) (6:48)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Roch Siciński

Data emisji: 20.08.2022

Godzina emisji: 9.30