Polskie Radio
Section05
Jerzy Kornowicz

Opera na wojnie. "Album rodzinny" Kornowicza wystawiony na Ukrainie

- Pojechałem tam po to, żeby zobaczyć, jak to wygląda od środka, aby nie być w Warszawie i mówić: "sercem jestem z Wami" w sytuacji, kiedy kilkadziesiąt osób się trudzi - jakby nie patrzeć - wokół mojej muzyki i wygląda to w sposób głęboko poruszający, o ile nie wstrząsający - tak polski kompozytor Jerzy Kornowicz mówił w Dwójce o pracach nad operą "Album rodzinny", którą wystawiono w miniony weekend na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kornowicz opera Ukraina Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka rodzina Kijów Lwów

Szef Festiwalu "Warszawska Jesień": muzyka zyska na wiarygodności i autentyczności

- Świat dźwiękowy tegorocznej Warszawskiej Jesieni jest otwarty na poszerzenie pola dźwiękowego, na pewną redefinicję, a to wszystko po to, żeby jak zwykle dostarczyć pewnej świeżości, ale też w nadziei na to, że przez to muzyka zyska na wiarygodności i autentyczności - mówi Jerzy Kornowicz, dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", który startuje już w piątek (15 września).
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Jerzy Kornowicz Dwójka muzyka współczesna Paweł Siwek filharmonia narodowa MUZYKA

Jerzy Kornowicz: festiwal KODY od 15 lat dobrze odnajduje się w nowoczesności

- W różnych przestrzeniach Lublina na festiwalu KODY przez te lata wystąpiło ponad 300 muzyków. Odbyło się kilkadziesiąt premier i wiele spotkań ludzi z różnych stron świata, które dowodzą, że tutaj tradycja łączy się ze współczesnością. To nie jest festiwal sentymentalny, jesteśmy pełni entuzjazmu dla potencjału człowieka i świata - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kornowicz Dwójka Jakub Kukla Lublin

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień muzyka współczesna Jerzy Kornowicz Dwójka Paweł Siwek KULTURA

Warszawska Jesień 2022 - kompozytorzy i zespoły mają głos

- Hasło "Połączenia" ma wieloraki aspekt. Jest informacją w pewnym sensie negatywistyczną. Dotyczy bowiem w gruncie rzeczy obsady wykonawczej. W tym roku nie wrzucamy żadnego tematu publicystycznego. Chcemy zobaczyć, co wyjdzie z postawy neutralnej festiwalu. Dajemy się wypowiedzieć kompozytorom i zespołom - mówił na konferencji prasowej Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Beata Stylińska Dwójka Jerzy Kornowicz muzyka współczesna MUZYKA

Podejście do rosyjskiej kultury w czasie wojny

- Gesty mają znaczenie, znaki mają znaczenie. Muzyka jest kontekstualna, ona zawsze wybrzmiewa w określonym momencie i jest odbierana w odniesieniu do tego, co nas otacza. Dlatego uważam, że to, jak organizujemy wydarzenia, to są czytelne znaki i nie może być w tej chwili tak, jak było przed wojną - mówił w Dwójce kompozytor Jerzy Kornowicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Jarosław Shemet Maciej Jastrzębski Jerzy Kornowicz Jakub Kukla Dwójka