Polskie Radio
Section05
Jerzy Kornowicz

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień muzyka współczesna Jerzy Kornowicz Dwójka Paweł Siwek KULTURA

Warszawska Jesień 2022 - kompozytorzy i zespoły mają głos

- Hasło "Połączenia" ma wieloraki aspekt. Jest informacją w pewnym sensie negatywistyczną. Dotyczy bowiem w gruncie rzeczy obsady wykonawczej. W tym roku nie wrzucamy żadnego tematu publicystycznego. Chcemy zobaczyć, co wyjdzie z postawy neutralnej festiwalu. Dajemy się wypowiedzieć kompozytorom i zespołom - mówił na konferencji prasowej Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Beata Stylińska Dwójka Jerzy Kornowicz muzyka współczesna MUZYKA

Podejście do rosyjskiej kultury w czasie wojny

- Gesty mają znaczenie, znaki mają znaczenie. Muzyka jest kontekstualna, ona zawsze wybrzmiewa w określonym momencie i jest odbierana w odniesieniu do tego, co nas otacza. Dlatego uważam, że to, jak organizujemy wydarzenia, to są czytelne znaki i nie może być w tej chwili tak, jak było przed wojną - mówił w Dwójce kompozytor Jerzy Kornowicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Jarosław Shemet Maciej Jastrzębski Jerzy Kornowicz Jakub Kukla Dwójka