Większość artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu. Czas na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 11:04
- Ze streamingu korzysta ponad 65 procent Polaków. Jest to główne źródło korzystania z muzyki. Jednocześnie obecnie nie wszyscy artyści są z tego tytułu wynagradzani. W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku okazało się, że 52 proc. artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu, a 26 proc. otrzymuje poniżej 100 euro rocznie - mówiła w Dwójce Agnieszka Parzuchowska-Janczarska, dyrektor Związku Artystów Wykonawców STOART.
Słuchanie muzyki przez internet jest dziś coraz powszechniejsze
Słuchanie muzyki przez internet jest dziś coraz powszechniejszeFoto: Stock-Asso/Shutterstock

Muzyka w internecie i tantiemy

Coraz powszechniejsze staje się słuchanie muzyki poprzez streaming w serwisach internetowych. Art. 70. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który reguluje kwestię tantiem za wykorzystanie utworu np. w radiu, nie wspomina jednak nic o internecie. Jest szansa, żeby to zmienić.

- W tej chwili trwają prace legislacyjne nad zmianą Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, implementujące dyrektywę unijną, która zapewnia artystom odpowiednie i proporcjonalne wynagrodzenie w internecie - poinformowała Agnieszka Parzuchowska-Janczarska.

Chodzi o projekt noweli Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 17 listopada 2022 roku. - Nareszcie, po wielu, wielu latach, został usłyszany głos artystów i wynagrodzenie za korzystanie z wykonań utworów w internecie zostało zapisane w tym projekcie jako niezbywalne - tłumaczyła dyrektor STOART-u.

Posłuchaj
12:01 Poranek Dwójki janczarska 2.03.2023.mp3 Dyrektor STOART-u Agnieszka Parzuchowska-Janczarska o tantiemach za wykorzystanie muzyki w internecie (Poranek Dwójki) 

STOART jest organizacją zajmującą się pobieraniem wynagrodzeń z tytułu wykorzystywania artystycznych wykonań przez nadawców (radio, telewizja) i innych użytkowników (hotele, markety, dyskoteki...).

Związek prowadzi działalność socjalną na rzecz środowiska muzycznego pomagając szczególne w przypadkach losowych i zdrowotnych. Istnieje także system wspomagania przedsięwzięć artystycznych w tym udział w organizacji imprez muzycznych, warsztatów artystycznych i fundowania nagród na znaczących festiwalach. Organizuje również konferencje i seminaria dla prokuratorów oraz policji dotyczące problematyki ochrony praw artystów wykonawców oraz przeciwdziałania piractwu intelektualnemu.

STOART prowadzi aktywną promocję w mediach zarówno własnej działalności, jak i popularyzuje zasady działania i ochrony prawnej co aktywnie wpływa na świadomość prawną nie tylko samych artystów wykonawców, ale i całego społeczeństwa polskiego.

[źródło: STOART]

Jednym z partnerów organizacji jest Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Parzuchowska-Janczarska (dyrektor Związku Artystów Wykonawców STOART)

Data emisji: 2.03.2023

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

"ZAiKS powstał 100 lat temu, by chronić prawa twórców"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 11:00
- ZAiKS powołali do życia autorzy muzyki i dramatopisarze w marcu 1918 roku, gdy już było wiadomo, że rysuje się na horyzoncie niepodległe państwo polskie - opowiadał w Dwójce Michał Komar, wiceprzewodniczący zarządu tego stowarzyszenia. 
rozwiń zwiń