"ZAiKS powstał 100 lat temu, by chronić prawa twórców"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 11:00
- ZAiKS powołali do życia autorzy muzyki i dramatopisarze w marcu 1918 roku, gdy już było wiadomo, że rysuje się na horyzoncie niepodległe państwo polskie - opowiadał w Dwójce Michał Komar, wiceprzewodniczący zarządu tego stowarzyszenia. 
Audio
  • Michał Komar o 100-leciu stowarzyszenia ZAiKS (Poranek Dwójki)

W poniedziałek, 19 marca, w warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się uroczysta gala z okazji 100-lecia Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Michał Komar opowiadał w Dwójce o historii tej instytucji. - Na przełomie XIX i XX wieku cywilizowane kraje zdały sobie sprawę, że kultura, jest wartością państwową, którą trzeba chronić. Wszystkie państwa zaborcze miały podpisaną konwencję berneńską (1886r.), która była pierwszą umową chroniącą prawa autorskie. Po odzyskaniu niepodległości prawami polskich twórców, ale też twórców zagranicznych, których dzieła były wykonywane na terenie naszego kraju, zajął się ZAiKS.

Gość "Poranka Dwójki" podkreślił, że zanim powstała organizacja tego typu, twórcy, tacy jak Chopin, sami musieli pilnować praw do swoich utworów. -  Chopin utrzymywał się lekcji dawanych bogatym panienkom oraz ze sprzedaży swoich nut. Miał wydawców w całej Europie i musiał jeździć do nich, żeby sprawdzać, czy sprzedają je w sposób uczciwie.

Michał Komar dodał, że w czasach Chopina jedynym nośnikiem muzyki był papier. Dziś, ze względu na wielość mediów i nośników twórcy mieliby problem z samodzielnym zabezpieczeniem swoich autorskich interesów. Gość audycji podkreślił, że dzięki ZAiKS-owi współcześni artyści nie stoją na straconej pozycji w starciu dużymi podmiotami. Michał Komar opowiadał też o programie jubileuszowej gali, podczas której zabrzmią wielkie polskie przeboje.  

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Michał Komar (wiceprzewodniczący zarządu stowarzyszenia ZAiKS)

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 8.10 

bch/mko

Czytaj także

Ile dostępności, ile płatności w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 08:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" poszukamy konstruktywnych wniosków ze sporu o opłaty od czystych nośników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W cenie smartfona opłata dla artystów?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 19:00
W jaki sposób gwarantować twórcom dochody w czasach cyfrowej dystrybucji muzyki, filmów i książek? W Dwójce dyskutowaliśmy o opłacie od czystych nośników.
rozwiń zwiń